Çocuklar, heves için evden kaçıyor

Emniyet Genel Müdürlüğü kayıtlarına göre çocuklar, macera ve heves nedeniyle evden kaçıyor

Çocuklar, heves için evden kaçıyor


2009 yılı kayıp çocuk olaylarındaki artışla anılan bir yıl olacak. Emniyet Genel Müdürlüğü kayıtlarına göre geçen yılın ilk altı ayında bin 592 çocuk kayboldu. Bu çocuklardan 910'u bulunurken; 682'si ise hâlâ bulunamadı. Başbakanlık İnsan Hakları Daire Başkanlığı'nın verilerine göre, bulunamayan çocuk sayısı geçen yıl ise 528'di.

Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü'nün verilerine göre kaybolan çocukların büyük çoğunluğunu yüzde 20'lik dilimle "macera ve hevesleri peşinde koşan çocuklar" oluşturuyor. Genellikle macera filmi ve çizgi filmlerdeki karakterlerle kendini özdeşleştiren çocuklar, gerçek dünyayı algılamakta zorluk çekiyor.

Kayıp çocukların diğer büyük bir bölümünü ise, yüzde 19'luk dilimle 'gönül ilişkisi'nde bulunanlar oluşturuyor. Küçük yaşlarda, gönül ilişkisine giren çocukların, erken yaşta problemli şekilde aileden koptuğuna dikkat çeken yetkililer, bu tür problemi olan çocukların aileleri tarafından sürekli gözetim altında tutulması ve arkadaş çevresinin kontrol edilmesi gerektiğini belirtti.

Kaybolma olaylarının en fazla görüldüğü diğer vakayı da, yüzde 11'lik dilimle parçalanmış aile yapısı oluşturuyor. Çocuğun anne ve babasının boşanmalarını kabullenememesi, evde üvey anne-baba veya kardeş ile yaşamada sorunlarla karşılaşması, çocuğun sıcak aile ortamından, sevgiden ve şefkatten mahrum olması bu tür kayıp vakalarını artırıyor.

Kaynak: Zaman

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2010, 23:24
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35