banner39

Çocuklar kendi bayramında koltukları kaptı

Minik öğrenciler, 23 Nisan Çocuk Bayramı'nda, ülke yönetimi koltuğuna oturdu.

Arşiv 23.04.2010, 22:05 23.04.2010, 22:05
Çocuklar kendi bayramında koltukları kaptı


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Minik öğrenciler, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında ülkeyi yönetmek için bir süreliğine koltukları devr aldı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları çerçevesinde koltuğunu İhsan Aras İlköğretim Okulu 4. sınıf öğrencisi Öykü Emiroğlu'na devretti.

Gül, kabulde yaptığı konuşmada, "Hoşgeldiniz. Bugün cıvıl cıvıl oldu buralar. Herkes neşe saçıyor. Birkaç gün öncede tüm dünyadan gelen çocuklar vardı. Sizleri görünce çocuklulğumuzu hatırlıyoruz. Biz de sizler gibi çocuktuk." diye konuştu.

Gül, konuşmasının ardından koltuğunu İhsan Aras İlköğretim Okulu 4. sınıf öğrencisi Öykü Emiroğlu'na devretti. Öykü Emiroğlu, koltuğa otururken, "Gerçekten Cumhurbaşkanı olmak istiyorum." dedi. Öykü'yü birkaç gün önce televizyonda izlediğini söyleyen Gül, "Gerçekten çok güzel konuşuyordu." ifadesini kullandı.

Mesajını okuyan Öykü Emiroğlu, ardından gazetecilerin sorularını cevapladı. Anayasa değişikliği paketi konusundaki bir soru üzerine Emiroğlu, "Bu makamın asıl sahibi ben olmadığım için, Sayın Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül, kararlarını en iyi şekilde verecektir. Onun kararlarını saygıyla karşılayın." dedi. Emiroğlu, çocuklar ile ilgili sorular yöneltilmesini istedi.

Eğitim sisteminde bir aksaklık görüp görmediği yönündeki başka bir soruya Emiroğlu, "Hayır hiç yok. Eğitime yüzde 100 destek." karşılığını verdi.

Bu sırada bir öğrenci, Cumhurbaşkanı Gül'e, "Küçükken Cumhurbaşkanı olma hayali kurduğunuz doğru mu?" diye sordu. Gül, "Hayır, düşünmüyordum." dedi.

Bir öğrencinin metal kuğu hediye ettiği Gül'e, şehit çocuklarını temsilen gelen bir başka öğrenci de mektup sundu. Bu sırada ağlayan Nisa Karadavut adlı öğrenciyi Cumhurbaşkanı Gül, teselli etti. Gül, öğrenciler ile vedalaşması esnasında da Karadavut'u yanına çağırarak bir süre görüştü.

ERDOĞAN: İSTYER ASAR İSTER KESERSİN

23 Nisan nedeniyle koltuğunu ilköğretim öğrencisi Elgin Koçubaba’ya bırakan Erdoğan, “Artık yetki sende; ister asarsın, ister kesersin” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 23 Nisan geleneği üzerine koltuğunu Orhan Cemal İlköğretim Okulu 4. sınıf öğrencisi Elgin Koçubaba'ya bıraktı.

Başbakan Erdoğan, konuşmaya başlamak için izin isteyen küçük başbakana “Artık yetki sende; ister asarsın, ister kesersin” dedi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Elgin Koçubaba, devlet başkanlığı konusunda Başbakan Erdoğan'a katılmadığını, olağan sistemin başkanlık sistemine göre daha iyi olduğunu söyledi.

Koçubaba, “Bu konuda sayın Başbakan'a katılmıyorum. Başkanlık sisteminin gelmesini istemiyorum. Ulu önder Atatürk ülkemiz için Cumhuriyet'i uygun gördü. Ülkemiz için en iyisinin Cumhuriyet olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, Koçubaba'nın bu sözleri üzerine, küçük başbakana bir süre başkanlık sistemini anlattı.

Geçtiğimiz haftalarda Türkiye'ye gelen Almanya Başbakanı Angela Merkel aracılığıyla bir Türk kızı olan Lara tarafından Başbakan Erdoğan'a barış güvercini figürü gönderilmişti.

Başbakan Erdoğan, bu kuşu küçük başbakana verdi.

ŞAHİN KOLTUĞU 5. SINIF ÖĞRENCİSİNE VERDİ


TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin de Gölbaşı Şahin Sevin İlköğretim Okulu 5. sınıf öğrencisi Osman Başak'a koltuğunu devretti. Koltuğa oturan Başak, ilk demecinde, Meclis'in 90. kuruluş yıldönümünü kutladı.

Başak, TBMM'nin kesintisiz olarak milletin ihtiyacı olan insan odaklı, değişim ve gelişime ışık tutan yasaların acilen çıkarmasını istedi.

Şahin, "astronot" olmak isteyen Başak'a, "Sayın Başkan uzay çalışmalarından fırsat bulup başkanlık yapabilecek misiniz?" sorusunu yöneltti.

Başak, "Türkiye'de uzay çalışmalarının yapılması için öncülük yapmak istiyorum. Türkiye'den astronotlar çıkmasını istiyorum" karşılığını verdi. Şahin'in, "Niçin astronot olmak istiyorsun" sorusunu yönelttiği Başak'ın "Dünyada nüfus çoğalıyor. Yeni yerler lazım" yanıtı kahkahalara neden oldu.

Mesajlar vermek istediğini belirten Başak, "Meclisin yenilikçi olduğunu düşünüyorum. Yenilik 'değişim' demek. Bunu anayasa değişikliğini kastederek söylemiyorum. Türkiye için çok fazla şey lazım. Eğitim, hukuk, güvenlik alanında değişim gerekir" dedi.

Başak'ın Galatasaray'ı tuttuğunu belirtmesi üzerine ise Şahin, kendisinin de aynı takımı tuttuğunu anımsattı.

BAYKAL'IN KOLTUĞUNU PALANDÖKEN KAPTI

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Cumhuriyet Halk Evleri'nden gelen bir grup çocuğu kabul etti. Baykal, CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin ile gelen çocuklarla tokalaşarak, sohbet etti. Daha sonra grubu temsilen Şilan Palandöken adlı çocukla kürsüye çıkan Baykal, sözü ve kürsüyü Palandöken'e bıraktı.

Palandöken, 1 yıldır Cumhuriyet Halk Evleri'ne devam ettiğini, bunun, okulda ve sosyal hayatta olumlu etkilerini gördüğünü, başarısını yükselttiğini, özgüvenini artırdığını anlattı.

Bunun üzerine Baykal, "Belli" diye espri yaptı. Baykal, Palandöken'in, Cumhuriyet Halk Evleri'nin sayısının artırılması için destek istemesi üzerine ise "İşi bağlamayı biliyor, lafta kalmasın diyor" dedi.


 

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?