banner15

Çocuklar: 'Sigara içenler özgür'

Trabzon'da Trabzon'da farklı ilköğretim okullarında okuyan, yaş ortalaması 12 olan cocuklarla yapılan sigara anketinden çıkan sonuçlar:

Çocuklar: 'Sigara içenler özgür'

Trabzon'da farklı ilköğretim okullarında okuyan, yaş ortalaması 12 olan 373 çocuk üzerinde yapılan araştırma, çocukların sigara içen bireyleri daha özgür ve etrafındakilere “boyun egmeyen” kişiler olarak gördüğünü ortaya koydu.

Araştırmada, ebeveynlerden birinin sigara içmesinin çocukların sigara içmeye başlama olasılığını artırdığına dikkat çekildi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Fatih Eğitim Fak. Psikolojik Danışma ve Rehberlik Programı’ndan Yrd. Doç. Dr. Hikmet Yazıcıl ile Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. İsmail Ak, çocukların sigara içen ve içmeyenleri algılama biçimlerini araştırdı.

Trabzon’da farklı ilköğretim okullarında okuyan ve yaş ortalaması 12, 373 gönüllü çocukla yapılan araştırma, çocukların sigara içen ve içmeyen bireylerin bazı olumlu ve olumsuz özelliklerini nasıl algıladıklarını belirledi.

Araştırma, çocukların sigara içen bireyleri daha özgür ve etrafındakilere “boyun eğmeyen” kişiler olarak gördüğünü ortaya koydu.

Araştırmaya katılan erkeklerin yüzde 32’si kızların yüzde 42’si sigara içenleri “şık-zarif” olarak algılıyor. Kızların yüzde 34’ü, erkeklerin de yüzde 25’i sigara içenleri temiz; kızların yüzde 48’i, erkeklerinse yüzde 63’ü sigara içenleri
“boyun eğmeyen” kişiler olarak görüyor.

Kızlar sigara içenleri özgür olarak görüyor

Araştırmaya katılan kızların yüzde 54’ü sigara içenleri özgür, yüzde 25’i hoş-sevimli, yüzde 26’ı sportmen, yüzde 27’si iyi görünümlü, yüzde 32’si başarılı, yüzde 64’ü de serinkanlı insanlar olarak algılıyor. Erkeklerin ise yüzde 60’ı cesaretli, yüzde 34’ü normal, yüzde 31 gözde, yüzde 44’ü lider, yüzde 53’ü heyecanlı/coşkulu, yüzde 41’i ilgi çekici, yüzde 9’u da sigara içenleri sağlıklı bireyler olarak görüyor.

Anne-Babanın içmesi

Araştırmaya göre, ebeveynlerden birinin sigara içmesi çocukların sigara içmeye başlama olasılığını artırıyor. Ebeveynlerden birinin ya da arkadaşların sigara içmemesi, çocukların sigara içmeye başlama riskini azaltıyor. Bu araştırmaya katılan çocukların annelerinin yüzde 11.5, babalarının ise yüzde 54.4 sigara kullanıyor. 10–21 yaşları arasında gözlenen sigara içme alışkanlığı üzerinde aile anlamlı bir etkiye sahip bulunuyor.

Araştırmada, Türkiye’de bireylerin yüzde 30.9’unun sigara ile ilk kez 11 ya da daha önceki yaşlarda, yüzde 16.1’i 15 yaşında, yüzde 14.4’ünün 14 yaşında, yüzde 13.6’sının ise 12 yaşında tanıştığına dikkat çekildi.

Anka

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48