banner15

Çocuklara yeni oyun: İpek yolu

İslami usullere göre hazırlanan kutu oyunu 'İpek Yolu' piyasada.

Çocuklara yeni oyun: İpek yolu

İslami usullere göre hazırlanan kutu oyunu 'İpek Yolu' piyasaya çıktı. Oyunda piyon yerine deve, para yerine ise altın kullanılıyor. Kazanılan altınlarla bir hayır işi yapmak gerekiyor. 30 altını toplayan oyuncu hemen Hacca gitmek zorunda. 99 sevap puanına ulaşan kişi, oyunu kazanıyor, yani cennetlik oluyor.

'Muştu' yayınlarının piyasaya çıkardığı 'İpek Yolu' adlı kutu oyunu ilk kez Ankara'daki Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı Diyanet Vakfı'nın dini yayınlar fuarında görücüye çıktı.
 
Muştu yayınlarından Ozan Baştürk oyunla ilgili, "tamamen bizim kültürümüze ait. Bu oyunun özünde ticaret var" diyor.
 
Klasik monopol oyununu andıran oyun İslami kurallara göre uyarlanmış. Oyunda ticaret yapıp, altın kazanılıyor ama amaç bu altınları biriktirmek değil, hayırlı bir iş yapmak.
 
Oyun haritasında İstanbul'un yanı sıra, Mekke, Medine, Bağdat, Semerkant gibi kentler yer alıyor. Oyuncu bu kentlerin arasında piyon yerine develerle ilerliyor.
 
Zar yerine din sorusu
 
Oyunda zar yok. Bunun yerine din kültürü, genel kültür, çoğrafya, biyoloji gibi sorulara verilen doğru cevaplara göre ilerleniyor. İşte bir din bilgisi sorusu:
 
* Vaktinde kılınmayan namazın sonradan eda edilmesine ne ad verilir?
 
Oyuncu, 'kaza namazı' dediği zaman oyuna devam etme hakkı kazanıyor. Diğer bir soru ise şöyle:
 
* Görünüşte mümin gibi davranan kişiye dinimizde ne ad verilir? (Münafık)
 
İslami usullere göre hazırlanan 'İpek Yolu' oyunu, diğer klasik kutu oyunları arasında Diyanet'in açtığı fuarda çocukların ya da çocuklarının İslami terimlere yakın büyümesini, zardan uzak durmasını isteyen büyüklerin ilgisini çekmeye çalışıyor.

 

Kaynak: CNN

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48