banner39

Çocukları sevgi zırhıyla koruyun

Uzmanlar, "çocukları kötü kişilerden ve suçtan sevgi zırhıyla koruyun" uyarısında bulundu.

Arşiv 06.10.2009, 03:42 06.10.2009, 03:42
Çocukları sevgi zırhıyla koruyun

Okulların açılmasıyla birlikte 15 milyon öğrenci ders başı yaparken, şer güçler de emellerini gerçekleştirmek için mesaiye başladı. Uyuşturucu kullanımının 10'lu yaşlara kadar düştüğü, Türkiye'de çocukları bekleyen çok ciddi tehlikeler var.

Gençlerin ve çocukların bu tehlikelerden korunabilmesi için denetimin aileden başlaması, anne-babaların sevgilerini zırh olarak kullanması gerekiyor.

Çocukların sevgi ve ilgi buldukları ortamları tercih etme gibi bir eğilimleri olduğunu belirten Kayseri İl Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürü Ömer Güneş, suça itilen, yanlış arkadaşlar seçen, zararlı alışkanlıklar edinen, evinden kaçan ya da intihara sürüklenen çocukların bu davranışlarının altında sevgisizlik olduğunu söyledi.

Sorunların çoğu sevgisizlikten

"Çocuklara ikram edilebilecek ve onları kendinize bağlayabileceğiniz en temel unsur sevgidir." diyen Güneş, çocukların sevmedikleri kişi ve ortamlardan çabucak sıkılıp kaçtıklarını, buna karşın sevdikleri kişi ve ortamlara da sıkı sıkıya bağlandıklarını vurguladı. Güneş, çocukların, kendisini sevdiğini hissettiği kişilere karşı istemeden de olsa yönelebileceklerini dile getirdi.

Görevini yaparken çok sayıda çocukla görüşen Güneş'in tespitleri şöyle: "İlk bakışta, parçalanmış aile, ekonomik yoksunluk, mutsuz aile ortamı, çevre baskısı gibi etkenlerin çocukları evden uzaklaştırdığı görülse de asıl neden sevgisizlik. Diğerleri sadece birer mazerettir. Çocukların suça bulaşması sevgisizlikten, sigaraya başlaması ilgisizlikten, eve geç gelmesi otoritesizlikten, evden kaçması ise mutsuzluktan kaynaklanıyor. 16-17 yaşlarındaki genç kız, sevgi boşluğunu aile ortamında dolduramadığı için evli erkeklere ilgi duyuyor. Çocuklar zannedildiği gibi kendiliğinden büyümüyor. Her duygunun, her düşüncenin, her heyecanın temelinde, sevgi mayası var. Temeli, sevgiyle atılmayan hiçbir girişim başarıya ulaşamaz."

Güneş'e göre, aile ve anne-baba sevgisi çocukları kötülüklerden koruyup, zararlı alışkanlıklardan uzak tutabilme, evini, ailesini sevdirebilme, okul motivasyonunu artırabilme gibi özelliklere sahip. Buna karşın birçok ailenin ellerindeki bu çok etkili gücü, çocuklarının üzerinde doyurasıya kullanamıyor. Doğa, bünyesinde boşluk barındırmıyor. Ailelerin boşluk olarak bıraktığı bir alan mutlaka bir başkası tarafından dolduruluyor. Bunlar da genellikle şer odakları oluyor.

Sevgi ihtiyacının da bir boşluk olduğunu ifade eden Güneş, "Bunu doldurmak, çocukların bu ihtiyacını gidermek öncelikle ailelerin görevidir. Aksi halde çocuk bu boşluğu dışarıdan, yabancı bir kimsenin sevgisi, ilgisi ile doldurabiliyor. Bu aşamada genç kendisine gülümseyen, saçını okşayan, ama hiç tanımadığı bir karşı cinsin peşinden gidebiliyor. Çocuklarınızı, dışarıdan sevgi arayışına sevk etmeyin. Çünkü dışarıdan bulacakları sevgi sahte çıkabilir. Anne babalara düşen en büyük görev orijinal sevgileriyle çocuklarını sarıp sarmalamak ve onları sevgi zırhıyla korumaktır." diye konuştu.

Aile, çocuğunu takip etmeli

Uzman Psikolog Yıldız Özkan Dereli de, yapılan araştırmalarda evden kaçan, uyuşturucu, sigara, alkol gibi kötü alışkanlıklar edinen ve kötü arkadaş ortamlarına girerek çete, terör gibi örgütlere mensup olan kişilerin, sevgiden mahrum kalmış, horlanan, itilip kalkılan kişiler olduğunun belirlendiğini söyledi.

Okulların açılmasıyla birlikte çocukların yine bu tuzaklara karşı korumasız kalabileceğine dikkat çeken Dereli'ye göre, ailelerin sevgiyle beraber çocuklarının denetim ve takibatını da çok iyi yapması gerekiyor. Eve geç gelen çocuğa uygun bir şekilde neden geç geldiği veya kötü alışkanlıklar edindiği düşünülüyorsa bunun zararlarının sinirlenmeden, çocuğa değer vererek anlatılması çok önemli. Aksi takdirde çocuğun şer güçlerinin tuzaklarına düşmesi daha kolay olacaktır.

Kaynak: Zaman

 

banner53
Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?