Çocukların İstanbul'u (Children's Istanbul)

"Çocukların İstanbul'u" adlı proje Sarıyer Cumhuriyet Meydanında gerçekleştiriliyor.

Çocukların İstanbul'u (Children's Istanbul)


Dünya Bülteni / Zehra Gülle

“2010 Okullarda” projesi kapsamında “Çocukların İstanbul’u” adlı proje Sarıyer Cumhuriyet Meydanında 7-12 Haziran tarihleri arasında gerçekleştiriliyor.
 
İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün koordinatörlüğünde ilçedeki ilk ve orta dereceli öğretim kurumlarındaki görsel sanatlar ve teknoloji tasarım öğretmenlerinin destekleri ile uzun süreli çalışmalarının bir çocuk sanat bienali şeklinde gerçekleştirilmesi planlanıyor.
 
Sarıyer’in farklı semtlerinde yaşayan çocukların gözüyle İstanbul’un görsel olarak dışavurumunun hedeflendiği bu proje, her öğrenci grubu birbirinden farklı yöntem (resim, grafiti, duvar resmi, kolâj, mozaik, rölyef, baskı, vitray, heykel, fotoğraf, enstallasyon vb.) Ve tekniklerle kültür sentezi yaratmak üzere yola çıkmış.

 Projenin asıl amaçlarından birisi de kültür ve sanat yoluyla iletişime geçerek samimi dostluklar kurmak, halkla iç içe toplu sanat eylemlerinde bulunmak, sosyal sorumluluk bilincinde öğrencilerin özgüvenlerini yükseltmek, etkinlikleri belgesel kıvamında hazırlamak ve bunları uluslararası platformlarda sunabilmek olarak açıklanıyor.
 
Her yıl değişik konseptlerin farklı tekniklerle toplu sanat eylemlerine dönüşmesi hedeflenen bu projeye büyük sanatçılarında katılımının sağlanmasıyla interaktif bir iletişimin kurulması hedeflenmiş.
 
7- 12 Haziran tarihleri arasında yapılacak olan etkinlikler her gün 09:00’da Sarıyer Cumhuriyet Meydanında başlayacak. Çocuk oyunları, müzik etkinlikleri, gençlik video atölyesi, sergi, tiyatro ve çeşitli çevre etkinliklerinin yapılacağı program herkese açık.
 

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2010, 21:45
banner53
YORUM EKLE

banner39