banner39

Çocukta özgüven

Çocuk hata yaptığında hatalı davranışın yerine, çocuğun kişiliğini eleştirmek özgüvenini yıkıcı bir davranıştır.

Arşiv 26.05.2008, 09:29 26.05.2008, 12:47
Çocukta özgüven

 

Bayrampaşa Bilgi Merkezi

Özgüven, insanın kendisini olduğu gibi kabul etmesi, kendiyle barışık olmasıdır. Özgüvenin tohumları çocukluktan itibaren atılmaktadır. İnsanın kendine ait iyi duygular beslemesi, çocukluk hayatındaki önem verdiği insanlar tarafından nasıl değerlendirildiğine bağlıdır.

İnsanın her alanda yeterli ve başarılı olması beklenemez. Yetersiz olduğu alanların farkına varması, bunu kabullenmesi ve kendini geliştirmeye çalışması bir özgüven göstergesidir. Yani özgüven; kişinin kendini olduğu gibi kabul etmesi; olumlu kendilik algısıdır.

ÖZGÜVENİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER:

Aileler; hiçbir zorlukla karşılaşmasın diye, korumak adına, çocukların hayatı tecrübe etmesine fırsat vermeden her türlü işi kendi üzerlerine alırlar. Çocuğun düşünmesine dahi izin vermez ve onlar adına da kendileri düşünürler. İyi niyetli bir yaklaşım olmasına karşın son derece hatalı bir tutumdur.

Çocuğu ergenlik çağına kadar kontrol edebilirsiniz. Ancak sonrasında dış dünyayla karşılaşan çocuklar; düşünme, problem çözme ve sorumluluklarını üstlenme becerilerini geliştiremezler. Böylece "ben yapamam, ben beceremem" duygusu gelişir; kendini yetersiz ve güvensiz hisseder. Ve sorumluluk almayan, yetersiz bireyler toplum tarafından hiç de kabul görmezler.

Çocuğun kendine güvenini azaltan bir etken de mükemmeliyetçi anne babaların tutumudur. Kafalarındaki mükemmel çocuk tipine kavuşmak için sürekli çocuğu eleştirirler. Sürekli eleştirilen çocuk böylece kendini aptal, yetersiz, beceriksiz hisseder.

Çocuk hata yaptığında hatalı davranışın yerine, çocuğun kişiliğini eleştirmek özgüvenini yıkıcı bir davranıştır.

Çocuğun özgüvenini azaltan bir eğitim hatası da çocuğu başkalarıyla kıyaslamaktır. Sürekli kıyaslandığını gören çocuk varlığının kabul görmediğini düşünür; kıyaslayan kişiye ve kıyaslanan kişiye karşı öfke hisseder.

Bunun sonucunda çocuk aile içi iletişimde ve insan ilişkilerinde kendini yetersiz hisseder. Ailelerin tutum ve eğitim hataları sonucu özgüvenden yoksun bırakılmış çocuklar sürekli kendilerini ailelerine ve topluma kanıtlama ihtiyacı hissederler.

Övgüyü yanlış kullanmak da çocuğa kötülük yapmaktır. Yanlış kullanılan övgü abartılı özgüvene, ego kabarmasına yol açar. Aşırı özgüven duyan çocuk kendisinin her konuda yeterli olduğunu düşünür, kendini geliştirmeye yönelik bir çabaya ihtiyaç duymaz. Hâlbuki özgüven; kişinin kendini olduğundan üstün ya da aşağı değil, olduğu gibi kabul etmesi demektir.

ÖNERİLER:

Var olmalarının sizin için ne kadar önemli olduğunu onlara hissettirin.

Çocuğunuza kendisine has yeteneklerini ortaya çıkartmasında yardımcı olun.
Çocuklar birbirlerinden farklıdır.başkalar yla kıyaslamayın.

Yaptıkları ve ilgilendikleri şeylerin sizin için ne kadar önemli ve değerli olduğunu gösterin.

Çocuğunuza kendi davranışlarınızla örnek olduğunuzu unutmayın.

Beklentileriniz çocuğunuzun seviyesinde olsun, onu aşacak beklentilerden kaçının.
Çocuklarınıza sorumluluk verin. Böylece çocuklar kendilerini yararlı ve önemli hissederler.

Çocuğunuzla ilgili problemleri onu suçlamadan ya da onun kişiliğini eleştirmeden tartın.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?