banner15

Çok televizyon seyreden çocuklar matematikte başarısız

Uzmanlar çok televizyon seyreden çocukların obezite olduklarını ve matematikte başarısız olduklarını belirtti.

Çok televizyon seyreden çocuklar matematikte başarısız

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kanada’da uzun bir sürede yapılan araştırma sonucu, çocuk yaşlardaki TV tüketiminin daha sonraki yıllara yansıyan izler bıraktığı tesbit edildi. Günde iki saatten fazla televizyon seyreden çocukların on yaşlarına geldiklerinde, halen fazla hareket etmek istemedikleri, derslerde çok pasif kaldıkları, matematik dersinde başarısız ve daha şişman oldukları kaydedildi.

Kanada’da yapılan araştırma Amerikan ‘Archives of Pediatric & Adolescent Medicine’ dergisinde yayınlandı. Montreal Üniversitesi profesörlerinden Linda S. Pagani, çocukların beyin gelişmesini erken yaşlarda tamamladıklarını, davranışlarının da erken yaşlarda belirlendiğini ifade etti. Pagani ve arkadaşları, Sainte-Justine Üniversite kliniğinde ve Michigan Üniversitesi ile birlikte gerçekleştirdikleri araştırmada, 1314 çocuk üzerinde uzun süren bir gözlem yaptılar. 29 aylıktan 53 aylık olana kadar (yaklaşık 2,5 ile 4,5 yaş arası) çocukların ailelerine günlük tutturarak ne kadar televizyon seyrettiklerini belirlediler.

ON YIL SONRA HEP ZARAR VERDİĞİ GÖRÜLDÜ

Aradan yaklaşık on yıl geçtikten sonra araştırmacılar, gözlemlenen ve şimdi on yaşında olan çocukların öğretmenlerinden okuldaki davranışları ve başarıları hakkında ayrıntılı bilgi istediler. Alınan bilgiler sonucu iki ve dört yaşlarındayken günde iki saatten daha fazla televizyon seyreden çocukların, ortalama olarak diğerlerinden yüzde 7 daha az derse katıldıklarını ve matematik dersinde de arkadaşlarından hep geri kaldıkları ortaya çıktı.

Özellikle çok televizyon seyreden çocukların diğer arkadaşlarıyla daha çok problemleri olduğu, diğerleri tarafından alaya alındıkları ve saldırıya uğradıkları gözlendi. Ayrıca bu çocukların hafta sonları diğer çocuklardan yüzde 13 oranında daha az hareket ettikleri, toplam yüzde 9 oranında daha az spor yaptıkları tesbit edildi. Yine bu çocukların diğerlerine oranla yüzde 10 oranında daha fazla yemek yedikleri ve on yaşlarında diğerlerinden yüzde 5 oranında daha fazla kilolu oldukları da kaydedildi.
 

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2010, 14:38
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35