banner15

Çölaşan Danıştay Başsavcısı

Danıştay Başsavcılığı'na, Danıştay Başkanvekili Tansel Çölaşan seçildi.

Çölaşan Danıştay Başsavcısı

Danıştay Başsavcılığı'na, Danıştay Başkanvekili Tansel Çölaşan seçildi. Tansel Çölaşan ünlü gazeteci Emin Çölaşan ile evli. Danıştay Başsavcılığına seçilen Tansel Çölaşan, ''Bu bir görev taksimi, kötü bir yarışma değil'' dedi.Çölaşan, seçimin tamamlanmasının ardından mesai arkadaşlarının tebriklerini kabul etti.

Daha sonra Başsavcılık Makamında gazetecilere açıklama yapan Çölaşan, Danıştay Başsavcılığının temsili bir görev olmadığını söyledi. Çölaşan, Danıştay Savcılarının, açılan davalarda kanun adına görüş bildirdiklerini anımsattı. Danıştay Başkanvekilliği görevinin de çok onore edici olduğunu belirten Çölaşan, duygularını şöyle dile getirdi: ''Yeni görevim de önceki görevden daha az sorumluluk taşımayan, çok onore edici bir görev, mutluyum. 41 yıllık hizmetim var. Rutin bir yol, her zaman seçimle gelinen görevler var. Arkadaşlarım teveccühlerini benden yana kullandı.

Hepimiz birbirimizin dostuyuz. Bu bir görev taksimi, kötü bir yarışma değil.''Bir gazetecinin, ''Yargıdaki kadın hakimiyetine ne diyorsunuz?'' sorusu üzerine Çölaşan, bu tür görevlerde liyakat ve kariyerin esas alındığını kaydetti.

Danıştaya sınavla girdiklerini anımsatan Çölaşan, ''konjonktür'' böyle gerektirdiği için kadınların şu anda bu görevlerde olduklarını ifade etti. Danıştay Başkanı Sumru Çörtoğlu'nun da dönem arkadaşı olduğunu kaydeden Çölaşan, ''Kadınların veya erkeklerin hakimiyeti var diyemem'' diye konuştu.Çölaşan, bunun rutin bir seçim olduğunu belirterek, seçilmesine özel bir anlam yüklenmemesini istedi.

6. TURDA SEÇİLDİ


Zafer Kantarcıoğlu'nun yaş haddinden emekliye ayrılmasıyla boşalan Danıştay Başsavcılığı bugün yapılan seçimin 6. turunda sonuç alındı. Danıştay Başkanvekili ve aynı zamanda Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu Başkanı olan Çölaşan, 6. turun 4. oylamasında salt çoğunluk için gerekli 48 oyu alarak Başsavcılığa seçildi.

Danıştay'a düzenlenen silahlı saldırıda yaralanan 2. Daire Başkanı Mustafa Birden, 8. Daire Başkanı Güngör Demirkan, 10. Daire Başkanı Ali Güven ve 11. Daire Başkanı İlhan Dinç da Başsavcılık için yarışa girmişti. Danıştay Başsavcıları, 4 yıl için seçiliyor. Ancak, Tansel Çölaşan'ın görevi, yaş haddinden emekliye ayrılması nedeniyle 11 Ekim 2008'de sona erecek.

ÖZGEÇMİŞİ


Tansel Çölaşan, 11 Ekim 1943'te Ankara'da doğdu. Ankara Kız Lisesini bitiren Çölaşan, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1964 yılında mezun oldu.

Avukatlık stajını bitirerek T.C Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü Tahsis Dairesinde bir süre çalıştıktan sonra 16 Ocak 1967 tarihinde Danıştay Yardımcısı unvanıyla mesleğe başladı. Çölaşan, 11 Şubat 1981'de Danıştay Kanunsözcülüğüne atandı, 14 Mayıs 1981'de görev unvanı Danıştay Savcısı olarak değişti.

Danıştay Kıdemli Tetkik Hakimliği görevini sürdürürken 4 Mart 1992'de Danıştay Üyeliğine seçilen Tansel Çölaşan, 4 Temmuz 2001'de ise Danıştay Başkanvekili oldu.Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsünü de bitiren Çölaşan'ın ''İhracatta Vergi İadesi'' konulu tez kitabı bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48