banner39

Çölaşan'ın kovulması uluslararası olay oldu

Gazeteci Emin Çölaşan'ın işten çıkarılması Uluslararası Gazetecilik Örgütü İfade Özgürlüğü İletişimi (IFEX)'nin sitesinde dünyaya duyuruldu.

Arşiv 21.08.2007, 10:25 21.08.2007, 13:11
Çölaşan'ın kovulması uluslararası olay oldu

1992 yılında, 71 devlet dışı organizasyonun ifade özgürlüğünü geliştirmek amacıyla kurduğu küresel ağ Uluslararası İfade Özgürlüğü İletişimi, dünya üzerinde basın özgürlüğüne yönelik olay ve tartışmaları internet sitesi üzerinden "alarm" başlığı altında duyuruyor.

Kanada merkezli basın örgütünün internet sitesinde yer alan İngilizce duyuruda, "Uzun süreden bu yana Hürriyet'te çalışan bir gazeteci işten çıkarıldı, bunun hükümet baskısına bağlı olduğu iddia edildi" denildi. "Flaş" koduyla verilen gelişmede köşe yazarı Emin Çölaşan'ın işten çıkarılmasının gazetecilik örgütleri ve önde gelen gazeteciler tarafından protesto edildiği belirtildi.

Türkiye'den Bağımsız Gazetecilik ve Medya Özgürlüğü izleme ve Haber Ağı (bianet)'nı kuran IPS İletişim Vakfı'nın üye olduğu IFEX, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin Emin Çölaşan'ın işten çıkarılmasını kınadığını anımsattı. Duyuruda TGC'nin "Türk basınının önemli bir yazarı olan Emin Çölaşan'ın, muhalif makaleleri nedeniyle işten çıkarılmasını kabul edemeyiz. Uzlaşma ve hoşgörü mesajlarının bollaştığı bir dönemde bu gibi olayların meydana gelmesi, bizi hükümetin gelecek dönemde basınla ilişkisi konusunda kaygılandırmaktadır" açıklamasını yaptığı belirtildi.

IFEX duyurusunda Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Ahmet Abakay'ın "Çölaşan'ın işten çıkarılması diğer muhalif gazetecilere bir uyarıdır. Bu hükümeti desteklemeyen bir gazetecinin cezalandırılmasıdır. Karar gazetenin hükümetten bağımsız olamayacağının ve bunu istemediğinin kanıtıdır. Konu Emin Çölaşan'ı aşmaktadır, hükümet muhalif görüşlerini dile getiren bir yazarı susturmada başarılı olmuştur" sözlerine yer verdi ve derneğin işten çıkarmanın AKP hükümetinin gazetelere baskısı sonucu gerçekleştiği görüşünde olduğunu bildirdi.

IFEX Fatih Altaylı, Ali Sirmen, Tuncay Özkan gibi gazetecilerin konuyla ilgili görüşlerine de yer verdi.

Kaynak: ANKA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?