banner39

Çömez, PKK'lı yetkiliyle görüştü

Balıkesir Milletvekili Dr. Turhan Çömez, Washington'da bir PKK yetkilisiyle Kerkük konusunu görüştü.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Çömez, PKK'lı yetkiliyle görüştü

Balıkesir Milletvekili Dr. Turhan Çömez, Türkiye'nin 90'lı yıllarda Saddam'ın zulmünden kaçan Peşmergelere kucak açtığını hatırlatarak, "Endişemiz şu ki bu koşullar altında yapılacak bir seçim orada iç savaşı körükleyecektirö dedi.

ABD'nin başkenti Washington'da, CHP Tokat Milletvekili Orhan Ziya Diren ile birlikte, Woodrow Wilson adlı düşünce kuruluşundaki 'Kerkük' konulu bir toplantıya katılan Çömez'e, PKK'nın Washington temsilcisi Kani Gulam, Türkiye'nin Saddam döneminde ilgilenmediği Kerkük ile niçin bugün ilgilenmeye başladığını sorarak, Türkçe 'Bayram değil, seyran değil, eniştem beni niye öptü' deyişini hatırlattı.

Çömez, Gulam'a Türkiye'nin 90'lı yıllarda Saddam'ın zulmünden kaçan Peşmergelere de kucak açtığını belirterek, "Endişemiz şu ki bu koşullar altında yapılacak bir seçim orada iç savaşı körükleyecektir. Bayram ve Seyran değil ama kıyamet var" dedi.

Çömez şunları söyledi:

Kerkük hassasiyetini tam olarak anlamamışsınız. 1990'lı yıllarda yılında Saddam'ın zulmünden kaçan peşmergeleri hatırlatmak istiyoruz. Biz yüz binlerce peşmergeye kucağımızı açtık. Peşmergelerin bizim için anlamı şuydu.

Türkiye'de yaşayan Kürt kökenli Türk yurttaşların akrabalarıydılar. Biz o gün Saddam'ın zulmünden kaçanlara yardımcı olduk. Bugün Kerkük'te yaşanan muhtemel gelişmeleri de görebiliyoruz.

Saddam Kerkük'teki Kürtleri ve Türkleri sürdü bugünki sorun Kerkük 'teki Kürtlerin geri gelmesi değil. Kerkük ile hiç bağlantısı olmayan Kürtlerin şehre getirilmesi. Saddam'ın heykelinin yıkıldığı günden iki gün sonra ben ordaydım.

Kürt nüfus Kerkük'e getirilmeye başlamıştı. Oraya gelen Kürlerin birçoğu niçin geldiğini bilmiyordu. Gönderilen 1 Kürdün yerine neredeyse 50 Kürt getirilmişti. Kerkük Irak şehridir. Bu şehirde Sünni ve Şii Araplar, Türkler ve Kürtler var.

Endişemiz şu ki bu koşullar altında yapılacak bir seçim orada iç savaşı körükleyecektir. Bayram ve Seyran değil ama kıyamet var. Keşke bayram seyran olsa. Ama ne yazık ki kıyamet bekleniyor ve insanların kanı dökülecek korkumuz o. Ben bölgeye yaptığı ziyaret sırasında çok sayıda kalp rahatsızlığı olan Kürt çocuğu Türkiye'ye getirerek tedavi ettirdim.ö

Kerkük'te kontrolün ABD'de olduğunun belirtilmesi üzerine ise Çömez, ABD'nin orada her şeyi kontrol edemediğini belirtti. Çömez, “Her şeyi denetimde tutması olanaksız. Kontrolü peşmerge yapıyor'' dedi.

CHP Tokat Milletvekili Orhan Ziya Diren ise, Kerkük'te eğitilmiş Kürt grupların tapu ve nüfus kayıtlarını yok ettiklerini ve demografik yapıyı değiştirmeye çalıştıklarını kaydetti.

'ABD ASKERLERİ MAHMUR KAMPI BASKININDA KİMSEYİ BULAMADI'

Çömez, ABD'nin PKK ile mücadelede koordinatör olarak atadığı Emekli Orgeneral Joseph Ralston ile yaptıkları bir görüşmede Ralston'ın kendisine, ABD askerlerinin, PKK'ya karşı Mahmur kampına peşmergelerle birlikte baskın yapmayı planladığını belirtti. Çömez, askerlerin kampa gittiğinde ise kimseyi bulamadıklarını ve PKK'nın baskını önceden haber aldığının anlaşıldığını anlattığını kaydetti.

Turhan Çömez, Ralston'ın, Mahmur'dan kaçan PKK teröristlerinin nerede olduğunu bilmediklerini söylemesine rağmen, Kerkük'teki kimi çevrelerin kendisine, Mahmur'dan gelenlerin Kerkük'e yerleştiğini ifade ettiğini ve bunun doğru olup olmadığını tespit etmenin, oradaki gücün yetkisinde olduğunu da kaydetti.

Çömez, Kerkük'te olanlara ilişkin sözlerinin doğru çıkmaması durumunda bunun en çok kendisini sevindireceğini ifade etti.

Çömez, ''Kuzey Irak'taki 6 bin teröristle mücadele için ABD sadece bir koordinatör atadı. PKK terörünün elebaşıları hala kamplarda ve basın toplantıları yapıyorlar. Türkiye'nin ısrarlı taleplerine karşın iade edilmediler.

Ellerinde C-4, A-4 patlayıcıları, Stinger füzeleri var. Lojistik yolları kesilmedi. Haberleşme ağları çok rahat, ortaklaşa çökertilebilirdi, olmadı. Yapılabilecek çok şey vardı olmadı. Türk halkı kırgın'' dedi.'TÜRKİYE İRAN'IN NÜKLEER SİLAH YAPMA KAPASİTESİNE ULAŞMASINI İSTEMİYOR'

ABD'nin nükleer gerginlik dolayısıyla İran'a olası bir saldırısıyla ilgili olarak ise Çömez, Türkiye'nin, İran'ın nükleer silah yapma kapasitesine ulaşmasını istemediğini bildirdi. Çömez, İran'ın nükleer çabalarıyla ilgili gerginliğin savaşla sonuçlandığını görmek istemediklerini belirterek, diplomatik, ekonomik ve siyasi bütün yolların denenmesi gerektiğini söyledi. Çömez, İran'ın Şahab-2 ve Şahab-3 füzelerine nükleer başlık takma kapasitesine ulaştığını düşünmek bile istemediğini ifade etti.

'ABD KONGRESİNDEKİ ERMENİ TASARISI KABUL EDİLİRSE HERKES YOLUNA DEVAM EDER'

Turhan Çömez, Türk kamuoyunun ABD Kongresi'ne sunulan sözde Ermeni soykırımı tasarısı konusunda hassasiyeti bulunduğunu belirterek, ''Türk kamuoyu, bunun sürekli Demokles'in kılıcı gibi başımızın üstünde sallandırılmasından hoşnut değil. Tasarı kabul edilirse hiçbir şey olmayacak. Herkes yoluna devam eder ama ilişkiler büyük yara alır'' dedi.

Türkiye ile Ermenistan'ın ilişkilerine yardım etmek isteyen üçüncü ülkelerin, diyalogu geliştirici çaba içinde olması gerektiğini belirten Çömez, “Bu sadece benim fikrim değil, öldürülen gazeteci Hrant Dink'in de fikriydi. Elimde 1916 yılında ABD'nin Halep konsolosunun yazdığı bir rapor var. Halep'e gelen 486 bin Ermeni'ye tıbbi yardım yapıldığını anlatıyor. Buna benzer yüzlerce belge var. Yapılan, bir ülkenin kendi sınırları içinde bir yerden bir yere geçiştir'' dedi.Çömez, Türk ve Ermeniler'in ön yargıları bir kenara bırakarak diyaloga girişmesinin önemli olduğunu belirterek, Van'daki Akdamar adasında Türk hükümeti tarafından onarılan Ermeni kilisesinin, Ermeniler'e bir iyi niyet jesti olarak 24 Nisan'da açılmasının planlandığını kaydetti. Çömez, Fransa'daki bir Ermeni dostunun, kilisenin bu tarihte açılması durumunda Ermenilerin bunu hakaret olarak algılayacağını belirtti. Çömez bunun üzerine açılış tarihinin değiştirildiğini söyleyerek, “Biz bu diyalogu kurmasak, bu önemli çalışma bir kriz yaratacaktı'' diyerek, aşırı uçları törpüleyip, sağduyulu insanlarla yola devam edilmesi gerektiğini belirtti.

banner53
Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?