banner39

Çömez: Tesadüfen Paksüt'le görüştüm!

Son günlerin olay ismi, Paksüt'le görüşmesinin tesadüfi olduğunu öne sürdü.

Arşiv 21.05.2008, 09:59 21.05.2008, 11:58
Çömez: Tesadüfen Paksüt'le görüştüm!


Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Ali Osman Paksüt'ün dinlendiği iddialarının ortaya çıktığı gün Paksüt'ün yanında bulunduğu iddia edilen eski AKP Milletvekili Turhan Çömez, Paksüt'le olay bittikten sonra tesadüfen karşılaştığını söyledi. Çömez, bazı AKP'lilerin ise Paksüt'le görüşmek istediğini öne sürdü, ama isim vermedi.

Paksüt'ü uzun süreden beri tanıdığını ve bundan sonra da görüşeceğini bildiren Çömez, Ankara'da büyük bir bilgi kirliliğinin yaşandığını ileri sürdü. "At izinin it izine karıştığını" belirten Çömez, "Her türlü komplonun, senaryonun, gri propagandanın fütursuzca kol gezdiği ve itibar edildiği kaotik bir gündemi yaşıyoruz. Türkiye'nin böyle bir sürece tahammülü yoktur ve herkesin akılla, sağduyuyla hareket etme mecburiyeti vardır" dedi.

"TESADÜFEN ORADAYDIM"

Paksüt'le dinlenme iddiasının ortaya atılmasına neden olan olay günü Paksüt'le Kavaklıdere Tenis Kulübünde karşılaştığını ifade eden Çömez, "Kendisini Bağdat'tan tanırım, yakın dostluğumuz vardır. Savaş koşullarında kurulmuş olan bu dostluk, bugün de devam etmektedir. Hem Bağdat'ta, hem Finlandiya'da görevliyken birçok kere kendisiyle görüştüm, Anayasa Mahkemesi Başkanvekili olduktan sonra da bu görüşmelerim sürmüştür, bundan sonra da sürecektir" diye konuştu. Çömez, olay günü yaşananları da şöyle anlattı:

"Olay günü bir grup arkadaşımla buluşmak üzere oradaydım. Gittiğimde Sayın Paksüt ve eşiyle tesadüfen karşılaştım ve bahse konu olay bitmişti. Beni görünce masalarına davet ettiler. Sayın Paksüt bana iki aydır izlendiği konusunda kuşkular taşıdığını söyledi ve aynı gün camları siyah film kaplı bir Doblo marka araç tarafından da izlenmiş olabileceğini ekledi. Kendisi araca müdahale etmiş ve civardaki resmi polisler, bu aracın polis aracı olduğunu, içindekilerin de görevli olduğunu söylemişler. ASALA'dan korunmak için daha önceden eğitimli olduklarını ve Bağdat'ta yaşadıkları savaş tecrübesinin de kendilerine böyle bir deneyim kattığını ifade ederek izlenmenin kendisi tarafından farkedildiğini söyledi. Daha sonra olay yerine Ankara Emniyet Müdürü Sayın Ercüment Yılmaz geldi ve araçların sorgulamasını yaptı. Plakası tespit edilen iki aracın birinin kaydı poliste çıktı, diğerinin kayıtlarına ulaşılamadı. Bu olayın aydınlatılması İçişleri Bakanlığına düşer ve Bakanlığın yaptığı resmi izahata da itibar etme sorumluluğumuz vardır. Konu, Bakanlık ve Sayın Paksüt arasındadır. Bakanlığın bu konuda Sayın Paksüt'ü ikna etmesi, Sayın Paksüt'ün de kamuoyunu tatmin edici açıklamalar yapması gerekir."

"SADECE BAYKAL'LA DEĞİL BİRÇOK BAKANLA DA GÖRÜŞTÜM"

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'la görüşmesinin ardından ortaya atılan iddialara da değinen Çömez, siyasal etik ve hukuk çerçevesinde herkesle görüştüğünü ve görüşmeye de devam edeceğini söyledi. Geçen dönemde Baykal dışında Devlet Bahçeli, Demirel, Erbakan ve Ecevit gibi Türk siyasetinde önemli roller üstlenmiş kişilerle de görüştüğünü söyleyen Çömez, Baykal'a Ortadoğu politikaları ve özellikle Latin Amerika solu ile ilgili analizler ve değerlendirmeler sunduğunu belirtti. "Bunun ne gibi bir sakıncası olabilir?" diye soran Çömez şöyle devam etti:

"Siyaseti önyargı ile yapanlar, attıkları her adımın, yaptıkları her görüşmenin ardında hesap yapanlar, böylesi mütevazı ve samimi görüşmeleri elbette farklı yorumlayacaklar. Bu, onların karakteridir. İktidar sahipleri, sözde ihraç ettikleri eski mensuplarının görüşmelerini tanzim etme hakkını mı buluyorlar kendilerinde? Geçtiğimiz aylarda yeni Hükümetin Bakanlarından da randevu talep ettim. Bunlardan Sayın Tüzmen, Sayın Yazıcıoğlu, Sayın Aydın, Sayın Akdağ ve Sayın Çağlayan olumlu cevap verdiler. Kendileriyle son derece yararlı görüşmelerim oldu. Her görüşmemin ardında bir şey mi aramak gerek?"Kaynak: ANKA

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?