banner15

Condoleezza Rice Ortadoğu Turunda

ABD Dışişleri Bakanı Rice, beş günlük Orta Doğu turununa bugün Mısır'dan başlıyor. Rice'ın amacı Arap ülkelerini İran'a ve Hamas'a desteği kesip Irak'ta daha etkin rol almaya ikna etmek.

Condoleezza Rice Ortadoğu Turunda

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, beş günlük Orta Doğu turununa bugün Mısır'dan başlıyor. Rice İran, Irak ve Filistin seçimlerini kazanan Hamas örgütü ile ilgili gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunacak. Rice ziyaret öncesi yaptığı açıklamada, İran'ı komşularının başına bela olmakla suçladı. Rice'ın, temaslarda bulunacağı Mısır, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nde, müttefiklerinden İran'a destek olan militan gruplarla mücadele etmelerini ve nükleer programı nedeniyle Tahran'a baskı yapmalarını istemesi bekleniyor. İran ise bölgede yaşanan istikrar sorununun kaynağının Irak'ta bulunan yabancı askerler olduğunu savunuyor.

Rice'ın özellikle Mısır ve Suudi Arabistan'tan, Filistin'de yeni hükümeti kurmaya hazırlanan Hamas'a karşı sert bir tutum takınmalarını talep edeceği tahmin ediliyor. ABD, şiddeti kınayıp İsrail'i tanımadıkça Filistin yönetimine ayrılan kaynakları aktarmama tehdidinde bulunmuştu. Rice ziyareti öncesindeki açıklamalarında Arap ülkelerinden de aynı yönde hareket etmelerini isteyeceğini ifade etti. ABD Dışişleri Bakanı Abu Dabi'de Körfez ülkelerini biraraya getirecek bir zirveye de katılacak.

Irak'ta daha fazla Arap ülkesinin rol alması isteğinin de temaslar sırasında dile getirilmesi bekleniyor. Rice'ın ilk durağı olan Mısır'da demokratik reform beklentileri de gündemde yer alacak. Geçen yıl tartışmalı geçen genel seçimler ve muhalif lider Ayman Nur'un hapsi ardından ilişkilere gölge düşmüş, Rice geçen hafta Kahire ile planlanan serbest ticaret anlaşmasını masaya getirmek için henüz erken olduğunu söylemişti.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48