banner15

Cöntürk külliyatı ne zaman tamamlanacak?

Türkiye'de edebiyat üzerine yaptığı değerlendirme yazılarıyla bilinen Cöntürk'ün öğrencisiyle mektuplaşmaları yayına hazırlanmayı bekliyor.

Cöntürk külliyatı ne zaman tamamlanacak?Dünya Bülteni/Kültür Servisi

Hüseyin Cöntürk’ün aktif edebiyattan uzak kaldığı 1980’li yıllarda başladığı ve ölümüne kadar yazmaya devam ettiği divan şiiriyle ilgili çalışması ve öğrencisi Haluk Aker’le olan geniş mektuplaşmalarının kitaplaşması Cöntürk’ün eleştiri külliyatının tamamlanması bakımından oldukça önemli bir yayın olacaktır.

1918 yılında İzmir’de doğan Hüseyin Cöntürk, özellikle 1950’li ve 1960’lı yıllarda yazdığı yazılar ve yayımladığı kitaplarla Türkiye’de nesnel eleştiri anlayışının öncüsü durumuna gelmişti. 1941 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’den mezun olan Cöntürk’ün ilk eleştiri yazısı 1955 yılında yayımlandı. Aynı yıl, Garip şiirinin sembolik ölüm yılı, İkinci Yeni şiirinin de sembolik doğum yılıydı. Yeni Eleştiri anlayışından etkilenen Cöntürk, izleyeceği eleştiri anlayışını sistemli hâle getirerek 1958 yılında Eleştirmeden Önce başlığıyla yayımladı. Bu kitabını, özellikle şiir eleştirisi alanında yoğunlaşan diğer kitapları izledi: Çağının Şairi (1960), Turgut Uyar (1961), Günlerin Götürdüğü (1962), Behçet Necatigil ve Edip Cansever Üstüne (1964).

Cöntürk, 1964 yılında bir grup gencin Evrim dergisinde yayımladığı “Doğuş Bildirisi” adlı metinden sonra Dönem dergisini bıraktı. Evrim dergisinden kimi isimlerin de bulunduğu bir grup gencin bir araya gelmesine önayak oldu ve bu gençlerin 1965 Şubat ayında çıkarmaya başladıkları Devinim dergisinin yazarları arasında yer aldı. Ardından da, Devinim kadrosunun önemli kimi adlarını yanına alarak 1966 yılının başında Yordam dergisini çıkarmaya başladı. Daha önceden hazırlamaya başladığı “Şairler Sözlüğü”nü Yordam’da da sürdüren Cöntürk, Batı’nın çağdaş eleştiri kuramlarını özümseyerek yerli metinlere uyguladı. Bir süre sonra yolları ayrılmış olsa da dostu, çalışma arkadaşı Asım Bezirci’yle birlikte, Türkiye’de nesnel eleştiriyi kuran iki büyük eleştirmenden biri olmakla kalmadı, aynı zamanda, “eleştirinin üçüncü kuşağının yetişmesine de büyük katkı sağladı.Cöntürk, 1960’lardan sonra edebiyattan uzaklaştı ama özellikle genç yazar ve şairlere ilgisini ve desteğini sürdürdü Hüseyin Cöntürk 22 Haziran 2003’te öldü

Seksenli yıllardan sonraki eleştiri dünyasında adı pek duyulmayan bu eleştirmeni edebiyat dünyası Atlılar dergisi ile tanıdı. Ardından Cöntürk’ün yayımlanmış çalışmalarından oluşan toplu eserleri, 2006 yılında YKY tarafından iki cilt halinde basıldı.

Hüseyin Cöntürk’ün aktif edebiyattan uzak kaldığı 1980’li yıllarda başladığı ve ölümüne kadar yazmaya devam ettiği divan şiiriyle ilgili çalışması ve öğrencisi Haluk Aker’le olan geniş mektuplaşmalarının kitaplaşması Cöntürk’ün eleştiri külliyatının tamamlanması bakımından oldukça önemli bir yayın olacaktır.Bu metinlerin bugüne değin yayımlanmamış olması eleştiri için ne büyük kayıp, ne büyük eksiklik!
 

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2010, 18:05
YORUM EKLE

banner39

banner37

banner35