banner15

Cordoba Camiinde ibadet isteği

İslam Komitesi Endülüs bölgesinde katedrale dönüştürülen Cordoba Katedral-Camiinde müslümanların ibadet isteğinden şimdilik vazgeçti.

Cordoba Camiinde ibadet isteği

İspanya'nın güneyindeki Endülüs bölgesinde Emeviler döneminde 785 yılında cami olarak inşa edilen, ancak daha sonra İspanya'nın bölgeyi tekrar egemenliği altına almasıyla 1523 yılında katedrale dönüştürülerek sadece Katoliklerin ibadetine açılan Cordoba Katedral-Camiinde Müslümanların da ibadet etmeleriyle ilgili tartışmalar İslam Komitesinin talebini geri almasıyla bir süreliğine durdu.

İspanya İslam Komitesi Başkanı Mansur Escudero, "dürüstlüklerini" ve "başta Katolik Kilisesi olmak üzere dinler arası diyaloğa inanmış olmalarını" göstermek için Cordoba Katedral-Camiinde Müslümanların da ibadet etmesi taleplerini "geçici bir süre durdurduklarını" söyledi.

Cordoba'daki caminin Müslümanların da ibadetine açılması için geçen aylarda Papa 16. Benediktus ve İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero'ya mektup gönderen Escudero, aldıkları kararın "asla taleplerinden tamamen vazgeçecekleri anlamına gelmediğini" vurguladı. Öte yandan "barış kültürü için dinler arası diyaloğu teşvik eden" Avalon Vakfı, 1 şubat tarihinde Cordoba Katedral-Camiinin karşısında Katolikleri ve Müslümanları birlikte ibadet etmeye çağırdı.

AA

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35