banner39

Çorum'a AB fonu

AB'nin Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma Bileşeni fonu çerçevesinde Türkiye'ye vereceği 1 milyar dolarlık fonun çalışmalarına Çorumda başlandı

Arşiv 06.04.2007, 12:16 06.07.2018, 09:31
Çorum'a AB fonu

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile AB uzmanları şehri ziyaret ederek et, süt, meyve ve sebze üretim merkezlerinde incelemelerde bulunacak. 2007-2013 yılları arasında uygulanmak üzere hazırlanan proje kapsamında Türkiye'ye 1 milyar Euro'nun üzerinde bir mali kaynak sağlanacak.

Türkiye'de ilk kez Çorum'da uygulanmaya başlanan proje için AB uzmanları Jimmy Amstrong ve Marek Pıhulic ile Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Uzmanı IPARD Proje Koordinatörü Yakup Sağlam başkanlığında bir heyet Çorum'a geldi. İl Tarım Müdürlüğü'nde bilgilendirme toplantısı düzenleyen heyet, daha sonra saha ziyaretlerine başladı.

Proje hakkında bilgi veren IPARD Proje Koordinatörü Yakup Sağlam, ilk çalışmaların Çorum'dan başlatıldığını vurgulayarak, yerinde incelemenin bundan sonraki çalışmaların önemli bir ayağını oluşturacağını kaydetti. Proje ile kısıtlı imkanlarda üretim yapan işletmelere önemli destekler sağlanmasının hedeflendiğini bildiren Sağlam, saha ziyaretleri sonrasında bir değerlendirme yapacaklarını ifade etti.

IPARD incelemelerinin projenin ileriki yılları açısından önemli olduğuna değinen AB uzmanı Jimmy Amstrong da "Çorum'daki tarımsal yapı, et, süt, meyve-sebze ve tavukçuluk sektörlerinin üretim alanlarını inceleyeceğiz" dedi. İl Tarım Müdürü Ali Lek ise tarımda üretimde artışın sağlanması için dış kredilere ihtiyaç duyulduğunu kaydetti. Süt Üreticileri Birliği Genel Başkanı Ali Koyuncu da, AB projesi kapsamında üreticinin modern tesislere kavuşacağını kaydetti.

Kaynak: Zaman

banner53
Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?