banner39

'Çözüm olmadan petrol arayamaz'

Kıbrıs sorununa nihai bir çözüm bulunmadan, Rumların petrol arama çalışmaları yapmasının kabul edilemez olduğu bildirildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'Çözüm olmadan petrol arayamaz'

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Ankara Büyükelçisi Tamer Gazioğlu, Kıbrıs sorununa nihai bir çözüm bulunmadan, Rumların Ada çevresinde petrol arama çalışmaları yapmasının kabul edilemez olduğunu söyledi.
 
KKTC'nin Ankara Büyükelçisi Tamer Gazioğlu, yaptığı açıklamada, Kıbrıs Adası'nda şu anda bir sorun olduğunu ve bu sorunun henüz çözülmediğini hatırlattı. Kıbrıs sorunu çözüldüğü zaman Türk tarafının da yeni kurulacak birleşik Kıbrıs'ın siyasi eşit ortağı olacağını hatırlatan Gazioğlu, Rumların bunu istemediğini ifade etti.

"RUMLAR KIBRIS CUMHURİYETÇİLİĞİ OYNUYOR"

Kıbrıs Rum Kesimi'nin 1964 yılından bu yana kendini Ada'nın tek egemen ülkesi olarak gösterdiğini kaydeden Gazioğlu, Rumların Ada'da "Kıbrıs Cumhuriyetçiliği" oynadığını kaydetti. KKTC Büyükelçisi, Rumların buna hakkı olmadığını söyledi.

Rumların Akdeniz'de petrol arama adımıyla, karada yapamadığı egemenlik ilanını denizde yapmaya çalıştığını ifade eden Gazioğlu, Rumların Kuzey'de petrol arama çalışması yapacağına hiç ihtimal vermediğini ancak Güney'de bunu deneyebileceklerini söyledi.

Kıbrıs'ta bir çözüm bulunmadan bu tür adımlar atmanın, karşı tarafın huzurunu bozmaya çalışmaktan başka bir şey olmayacağını kaydeden Gazioğlu, ileride oluşacak birleşik ve federal bir Kıbrıs'ta Türklerin de hakları olacağını hatırlattı.

"PAPADOPOULOS SÜRECİ UZUN VADEYE YAYMAK İSTİYOR"

Kıbrıs'ta her 6 ayda bir Birleşmiş Milletler (BM) Barış Gücü askerlerinin görev sürelerinin "Ada'da iki tarafın da üzerinde uzlaştığı bir çözüm bulunamadığı" gerekçesiyle uzatıldığını söyleyen Gazioğlu, Ada'da BM askerleri olduğu sürece bunun, bir anlaşmanın sağlanamadığı anlamına geldiğini kaydetti.

Gazioğlu, Rum lider Tassos Papadopoulos'un Kıbrıs'ta oluşacak bir çözümde Türklere de haklar vermeleri gerektiği için "Nasılsa AB'ye üye oldum, süreci uzun vadeye yayayım" düşüncesiyle hareket ettiğini ifade etti.

Papadapoulos'un egemenliğini uzun sürede pekiştirme hedefine ulaşmak için Türkiye'nin zayıf zamanlarını kollayacağını kaydeden Gazioğlu, Türkiye'nin sıkıntılı zamanlarında Rum liderin harekete geçebileceğini vurguladı.
 

banner53
Yorumlar (0)
19
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?