Çubukçu: Uzaktan eğitim daha etkili kullanılmalı

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, "uzaktan eğitim"in daha etkili bir şekilde kullanılmasını istedi.

Çubukçu: Uzaktan eğitim daha etkili kullanılmalı


Dünya Bülteni /  Zehra Gülle

MEB Hizmetiçi Eğitim Dairesi Başkanlığı tarafından organize edilen “Hizmetiçi Eğitimin Yeniden Yapılandırılması Çalıştayı” yapıldı.

Millî Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, MEB Hizmetiçi Eğitim Dairesi Başkanlığınca düzenlenen “Hizmetiçi Eğitimin Yeniden Yapılandırılması” çalıştayına katıldı. Burada konuşan Bakan Çubukçu, Bakanlıktaki eğitim-öğretim hizmetlerinin öğretmenler vasıtasıyla yürütüldüğünü, öğretmenlerin mesleki gelişimleri için çok daha fazla çaba gösterilmesi, “uzaktan eğitim” gibi yöntemlerin daha etkili bir şekilde kullanılması gerektiğini vurguladı.

Bakanlık olarak tüm kademelerde görev yapan personelin, özellikle öğretmenlerin yetiştirilmelerine yönelik hizmetiçi eğitim çalışmalarına özel bir önem verdiklerini belirten Çubukçu, 700 bini aşkın büyük bir personel/hedef kitlesinin olduğu düşünüldüğünde öğretmenlerin mesleki gelişimleri için daha etkili ve daha verimli sonuçlar doğuracak yöntemlere, ihtiyaç analizlerine ve hizmet içi eğitim modellerine ihtiyaç olduğunu belirtti.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşar Yardımcısı Recep Işık da, dünyanın hızla değiştiğini ve eğitimin de bu değişime ayak uydurması gerektiğini belirtti. Senelerdir hizmetiçi eğitimde klasik bir yöntemin kullanıldığını ifade eden Işık, “Bu yöntemle devam mı edelim, yoksa etmeyelim mi? İşte buna bu çalıştayda karar verilecek, bundan sonraki hizmetiçi eğitim rotası buna göre çizilecek” diye konuştu. Işık, Bakanlıktaki personel sayısının oldukça fazla olduğunu, bu nedenle de hizmetiçi eğitim faaliyetlerinin göz ardı edilemeyeceğini belirtti. 

MEB Hizmetiçi Eğitim Dairesi Başkanı Ahmet Fikret Bayraklı da bu çalıştayla hizmetiçi eğitim faaliyetlerinin kalitesinin artırılmasının, çağın gerektirdiği teknik ve yöntemlerle uygulanmasının amaçlandığını söyledi. Öğretmenlerin en iyi şekilde donatılması gerektiğini vurgulayan Bayraklı, büyük çoğunluğunu öğretmenlerin oluşturduğu 700 bini aşkın personelin MEB'in merkez ve taşra teşkilatında görev yaptığını belirtti. Yaptıkları faaliyetlere ilişkin bilgi veren Bayraklı, çalışmaların niteliği ve yöntemleri bakımından eleştiriye açık olduğunu, ancak faaliyetlerin iyileştirilmesi için çalışmaların sürdüğünü söyledi. Hizmet öncesi eğitimin de hizmetiçi eğitim kadar önemli olduğunun altını çizen Bayraklı, öğretmen adaylarının eğitimine de ağırlık verilmesi gerektiğini ifade etti.


 

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2010, 01:17
banner53
YORUM EKLE

banner39