Cumhurbaşkan Gül: Kabul edenler tarihçi değil

Cumhurbaşkan Gül, İsveç Parlamentosu'nda soykırım tasarısını kabul edenler tarihçi olmadığını belirtti.

Arşiv 11.03.2010, 22:04 11.03.2010, 22:04
Cumhurbaşkan Gül: Kabul edenler tarihçi değil


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İsveç Parlamentosu'nun sözde "Ermeni Soykırımı"nı tanınmasını öngören tasarıyı 1 oy farkla kabul edildilmesine tepki gösterdi. umhurbaşkanı Gül; "Bu oylamayı yapanlar, bu kararları alanlar tarihçi değil." dedi.

Gezi ve incelemelerde bulunmak üzere geldiği Isparta'da gazetecilerin sorunlarını cevaplandıran Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bu kararların nasıl alındığını iyi bildiklerini belireterek, "Bu oylamayı yapanlar, bu kararları alanlar tarihçi değil. Onun için bunların bizim nezdimizde hiçbir kıymeti yoktur. ABD Kongresinde söylediğimi burada tekrarlamak isterim ki; Sorsanız üç kelime konuşamazlar. Pasif, çok küçük motivasyonlarla hareket eden insanlar. Tarihe yaptıkları saygızlık açısından üzüntü verici. Bizim için hiçbir itibarı söz konusu değil. Bunların da çok büyütmeyin açıkçası. Çok fazla büyütülecek bir konuda değil. Çünkü itibar etmediğimiz konuları büyütmemiz gerekir." dedi.

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın Türkiye ile yapılan protokollerden imzasını çekme yetkisi verecek bir yasa çıkarmaya hazırlandığını yönündeki bir soruya ise Gül "Bu ayrı bir konu bakarız, değerlendiririz. Bunlara itibar etmeyin. İtibar ettikçe devamı gelir." değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: Ajanslar

 
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?