banner39

Cumhurbaşkanı Gül: Gurur duydum

Cumhurbaşkanı Gül, umman'da yaşayan Türk toplumu temsilcileri ile bir araya geldi.

Arşiv 14.04.2010, 17:17 14.04.2010, 17:17
 Cumhurbaşkanı Gül: Gurur duydum

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, resmi ziyaret amacıyla 3 gündür bulunduğu umman'da ziyaretinin son gününde bu ülkede yaşayan Türk toplumu temsilcileri ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Gül, buradaki konuşmasında Umman'da bulunan Türk vatandaşlarının iki ülke arasındaki ilişkileri daha da güçlendireceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Gül, Umman'ın güvenli, huzurlu ve istikrarlı bir ülke olduğunu belirterek, burada Türkiye'ye ve Türklere karşı büyük bir sevginin olduğunu söyledi. Gül ayrıca gerçekleştirdiği görüşmelerde Umman'da bulunan vatandaşların Türkiye'yi en güzel şekilde temsil ettiğini gördüğünü dile getirdi.

Birçok insanın artık doğduğu yerde yaşamadığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Gül, küreselleşen, küçülen dünyayı bir ülke gibi düşünmek gerektiğini ifade etti. Cumhurbaşkanı Gül, iletişim ve ulaşım imkânlarının çoğaldığını belirterek, Türk Hava Yolları'nın Umman'a yaptığı sefer sayısını artıracağını belirtti.

"TÜRK VATANDAŞLARI DOSTLUK VE KARDEŞLİK BAĞLARINI GÜÇLENDİRİYOR"

Umman'da bulunan Türk vatandaşlarının, daha fazla Ummanlının Türkiye'yi ziyaret etmesine katkı sağlayacağını belirten Cumhurbaşkanı Gül, bölgede Türk televizyonlarının ilgiyle izlendiğini öğrendiğini aktardı. Umman'da bulunan Türk vatandaşlarının var olan dostluk ve kardeşlik bağlarının artmasına ve Türk şirketlerinin daha çok faaliyet göstermesine yol açtığını, öte yandan resmî ziyaretlerin ikili ilişkileri daha güçlü hale getirdiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Gül sözlerini şöyle tamamladı: "Sizleri burada mutlu görmekten, başarılı görmekten, sizlerle ilgili buranın yöneticilerinden duyduğum güzel sözler ve takdir edici beyanlardan da ayrıca gurur duydum. Bundan dolayı hepinize teşekkür ediyorum."

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Umman'daki temasları çerçevesinde ayrıca Sultan Kabus Camisi'ni de ziyaret etti. Gül, cami hakkında yetkililerden bilgi alırken kendisine cami ziyaretinde eşi Hayrünnisa Gül ile Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehdi Eker eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra Sultan Qaboos'un Ekonomi Danışmanı ve Zubair Şirketler Grubu Başkanı Mohammed Al Zubair'in onuruna verdiği öğle yemeğine katıldı. Ardından Sultan Qaboos Camii'ni ziyaret eden Cumhurbaşkanı Gül, Umman temaslarını tamamlayarak Türkiye'ye hareket etti.

Kaynak: Cihan

Yorumlar (0)
32
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?