banner39

Cumhurbaşkanı Gül: Kore'nin yeri anlamlı

Cumhurbaşkanı Abdullah gül resmi davetli olarak gittiği Kore'nin yerinin anlamlı olduğunu belirtti.

Arşiv 13.06.2010, 21:19 13.06.2010, 21:19
Cumhurbaşkanı Gül: Kore'nin yeri anlamlı


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kore Cumhuriyeti'nin (Güney Kore) tarihi bağlar sayesinde güçlü ilişkiler tesis edilen dost ve müttefik bir ülke olduğunu belirterek, "Kore'nin tarihimizde çok anlamlı yeri vardır" dedi.

Gül, Güney Kore'ye hareketinden önce Atatürk Havalimanı Devlet Konukevinde düzenlediği basın toplantısında, Güney Kore Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Lee Myungbak'ın resmi davetlisi olarak Seul'e hareket edeceklerini ifade ederek, Kore'ye varır varmaz iki ülke arasındaki siyasi, ekonomik ve yatırım ilişkilerini kapsayan yoğun bir programı uygulamaya başlayacaklarını söyledi.

Seul ve Pusan kentlerini kapsayan 4 günlük ziyaretin Türkiye'den Kore Cumhuriyeti'ne Cumhurbaşkanı düzeyinde 1982 yılından bu yana yapılan ilk ziyaret olacağını dile getiren Gül, "Türkiye ile Güney Kore arasındaki uzak mesafeye rağmen Kore Cumhuriyeti tarihi bağlarımız sayesinde güçlü ilişkiler tesis ettiğimiz dost ve müttefik bir ülkedir" dedi.

Abdullah Gül, Kore Cumhuriyeti heyetinde Kore gazilerinin de yer aldığını belirterek, şunları söyledi:

"Bu ziyaretimizin BM bayrağı altında binlerce askerimizin omuz omuza mücadele verdiği Kore savaşının 60. yıl dönümüne rastlaması da ayrı bir mana ve önem taşıyor. Bir çoğunuz hatırlamazsınız, 1950-71 yılları arasında 55 bin Türk askeri Kore'ye gitmiştir. Orada bizim 741 savaş alanında 741 şehidimiz ve 150'ye yakın kayıp askerimiz vardır. Dolayısıyla tarihimizde Kore tarihimizde çok anlamlı yeri vardır. Bu vesileyle Kore Savaşı'nda şehit düşen kahraman Mehmetçiklerimizi rahmet ve minnetle anıyor, gazilerimize şükranlarımı sunuyorum."
 

ŞEHİTLİĞİ ZİYARET

Gül, Kore ziyaretlerinin ikinci gününde Pusan kentindeki BM Anıt Mezarlığı'na giderek, buradaki Türk şehitliğini de ziyaret edeceklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye-Kore ilişkilerinin sağlam temellere dayandığını ifade ederek, "Türkiye-Kore ilişkilerine ve iş birliğine bu ziyarette yeni bir ivme kazandırmak lazım" dedi.

Gül, Kore firmalarından Türkiye'de daha çok yatırım yapmalarını isteyerek, ekonomik ve turizm ilişkilerinin geliştirilmesi için çalışmalar yapacaklarını söyledi.

Enerjinin iki ülke arasındaki ilişkilerin önemli bir ayağını oluşturduğunu belirten Gül, bu anlamda nükleer enerjinin de iki ülke ilişkilerinde önemli bir kalemi oluşturduğunu kaydetti.


Kaynak : AA

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?