banner39

Cumhurbaşkanı Gül: Türkiye'de tabular yıkılıyor

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'de artık tabular yıkıldığını belirterek, "Sessiz devrim gerçekleştiğini" söyledi.

Arşiv 12.06.2010, 04:04 12.06.2010, 10:16
Cumhurbaşkanı Gül: Türkiye'de tabular yıkılıyor


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'de tabuların yıkıldığını belirterek, ''Türkiye'de birçok kişinin 'Bu olmaz' dediği, hatta bizim bile çekindiğimiz konular hayatımızın günlük parçası haline geliyor'' dedi.

TÜSİAD'ın girişimiyle Haziran 2009'da kurulan Paris Boğaziçi Enstitüsünün Sabancı Atlı Köşk'te düzenlediği yemekte konuşan Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'nin AB'ye üye olmak için gösterdiği samimi gayreti herkesin bildiğini belirtti.

Gül, Türkiye'de sessiz bir devrimin gerçekleştiğini, bunda bütün hükümetlerin katkısı olduğunu kaydetti. Bugün gelinen noktada Türkiye'deki değişimin çok hızlı bir şekilde ilerlediğini, bu değişimi Türkiye'nin Avrupa'daki bütün dostlarının takip edemediği kanaatinde olduğunu ifade eden Gül, şunları söyledi:

''Türkiye'de tabular yıkılıyor. Türkiye'de birçok kişinin 'Bu olmaz' dediği, hatta bizim bile çekindiğimiz konular hayatımızın günlük parçası haline geliyor. Türkiye'de büyük bir transformasyon var. Bu ekonomik, demokratik hayatta, hukuk standartlarında, diğer ilişkilerde inanılmaz serbest tartışmalar var ama bazı dostlarımız zannediyor ki, Türkiye'de şunu ifade ederseniz hapse atılırsınız, şunu söylerseniz yasak gelir, bunu söylerseniz gazeteniz kapanır, bunu söylerseniz elinize kelepçe vurulur. Türkiye'de bu dönemler geçti. En aykırı düşünceleri, yeter ki arkasında şiddet olmasın, bu ülkede konuşursunuz, söylersiniz.''

Gül, ekonomide uzman olanların Türkiye'nin geldiği noktayı çok iyi bildiğini kaydederek, özellikle küresel finans krizinin yaşandığı ortamda Türkiye'nin ayakta durabilmesi, en süratli şekilde bundan çıkmayı başarması ve bunun takdir edilmesinin, Türkiye'de yapılanların ayrı bir göstergesi olduğunu aktardı.

Sadece demokrasi, siyaset, hukuk alanında değil, ekonomik alanda da yapılanların çok önemli olduğunu dile getiren Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bunları AB'ye hoş görünelim diye yapmadık. Bunları sahiplendiğimiz için bu zor şeyleri becerebildik. Siyasetçiler, devlet adamları, halk, herkes sahiplendi bunları. Bu köklü reformlar hiç korkmadan Türkiye'de yapılabildi. Hala eksikliklerimiz var. 'Bunları da yapacağız' diyebilme cesaretini gösteriyoruz ama bütün bunları gerçekten halkımız için yapıyoruz. Çünkü görüyoruz ki, bu reformları yaptığımızda Türkiye her bakımdan daha güçleniyor. Türkiye her bakımdan daha da güçlendikçe, Türkiye'nin cazibesi de artıyor. Bunlarla gurur duyuyoruz. Türkiye'deki bu değişim suni, sadece AB için yapıldı gibi bir kanı da oluşmasın. Bunun bir örneği var. Biz AB için, 1934 yılında Türkiye'de kadınlara seçme-seçilme hakkını vermedik. Fransa'da 11 sene sonra verildi bu hak. O zaman Kopenhag kriterleri yoktu ortada.''

Herkesin daha demokratik, her bakımdan Avrupa'daki standartlara ulaşmış bir Türkiye'nin, Fransa ve Avrupa'nın çıkarına olup olmadığını sorması gerektiğini ifade eden Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bugüne kadar geldiğimiz süreç Avrupa ve Fransa için kazançlı mı, yoksa zararlı mı olmuştur? Türkiye'nin AB standartlarını benimsemesinin, bu yolda ilerlemesinin Fransa'nın ve halkının çıkarlarına zarar vermesi gerçekten mümkün müdür? Eğer mümkünse tabii ki herkesin bazı tedbirleri, engelleri alma hakkı vardır. Eğer ideolojik bir güdüyle hareket etmiyorsak, Türkiye'de demokrasinin, hukukun, insan haklarının yükseltilmesi, serbest piyasa ekonomisinin güçlü hale gelmesi Fransa'yı rahatsız mı eder, yoksa mutlu mu eder? Bu soruların sorulması gerektiği kanaatindeyim. Bu soruların neticesinde dolaylı da olsa AB'nin aleyhine neticeler verecekse, engel çıkartılmasını makul de görürüz açıkçası. Fakat bu kadar AB'yle iç içe geçmiş bir ülke olarak bütün bunların, bütün Avrupa halklarına da çok büyük memnuniyet kaynağı olacağına inandığım için, açık veya gizli engelleri anlamakta gerçekten çok zorlanıyorum.''

Cumhurbaşkanı Gül, tam üyelik için Komisyonun ''Türkiye gerekenleri yapmıştır'' demesini bekleyeceklerini, ondan sonra bazı ülkelerin, vatandaşlarına bu konuyu soracağını kaydetti. O günkü Türkiye'nin, Fransa ve Avusturya halkı için yük teşkil ettiği takdirde halkın ''hayır'' deme hakkı olduğunu aktaran Gül, bunu Türkiye'nin makul bir şekilde karşılayacağını söyledi.

Gül, Türkiye'nin yolunun tıkanmaması gerektiğini ifade ederek, sözlerini şöyle tamamladı:
''Türkiye, herhangi bir AB üyesi ülkenin standartlarına geldikten sonra siz ne derseniz deyin, evet ya da hayır deyin, açıkçası çok fazla gücenmem. Fakat o noktaya gelmemiz engellenirse bunu anlamam ve tabii ki buna gücenme hakkım da var. Bu kadar geçmişi olan bir sürecin, bu kadar anlamsız bir şekilde engellenmesini görmek tabii ki mümkün değildir. Türkiye'nin AB hedefi, uzun soluklu, stratejik bir hedeftir. Bu hedefin bir takım kısa vadeli ve popülist hesaplara feda edilmemesi gerekir. Bizim açımızdan da bu bilinçli olarak seçilmiş bir hedeftir. Bu bir devlet stratejisi olarak herkesin sahiplendiği bir konudur.''

Yemeğe, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı ile TÜSİAD üyeleri de katıldı. 
 
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?