banner39

Cumhurbaşkanı Gül'den ilk yorum

Cumhurbaşkanı Gül, Anayasa taslağı için "Meclis'ten geçsin, biz de inceleyeceğiz" dedi.

Arşiv 23.03.2010, 13:52 23.03.2010, 13:52
Cumhurbaşkanı Gül'den ilk yorum


Cumhurbaşkanı, anayasa değişiklik paketiyle ilgili "Taslağın nihai metni önemlidir, Meclis'te oylandıktan sonra hukuk danışmanlarımla inceleyeceğim" dedi.

Hükümetin dün açıkladığı 26 maddelik anayasa değişiklik taslağının yankıları Ankara'da sürüyor. İrlanda Cumhurbaşkanı Mary McAleese'yi Çankaya Köşkü'nde kabul eden Gül, toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Muhalefet partileri ve yüksek yargının sert tepki gösterdiği anayasa paketini gazeteciler bugün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e sordu, Gül'ün yorumu kısa oldu.

Gazetecilerin "Anayasa değişikliği uzlaşmayla yapılmalı mesajı vermiştiniz. Yüksek yargının görüşleri ortada. Bir de Cumhurbaşkanlığı makamının HSYK ve Anayasa Mahkemesine çok sayıda üye ataması öngörülüyor. Bu konuları nasıl değerlendiriyorsunuz?'' soruları üzerine Gül, yüksek yargının başkanları ve tüm siyasi partilerin başkanlarıyla yaptığı görüşmelerde bu konuları ele aldığını hatırlattı.

Herkesin farklı düşünceleri dinlediğini ve bunları Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ardından da TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin ile paylaştığını ifade eden Gül, şöyle konuştu:

''Anayasa değişikliği yapmak TBMM'nin uhdesinde olan bir şey. Dün gördüğümüz kadarıyla ilk görüşte, ilk taslaklar ortaya çıktı ama dünkü görüşmelerden sonra belki bunlar değişebilir. Komisyona gidecektir, komisyonda muhakkak ki bunların üzerinde çalışılacaktır. Neticede nihai metin ne olacaktır bunu bilmeyoruz. Demokratik süreç içerisinde bunlar hep bir çalışmanın neticesinde netleşecek ve ortaya çıkacak olan nihai şekil çok önemlidir. O bakımdan şu anda benim pek bir şey söylemem mümkün değil. Nihai şekil ortaya çıkıp, Meclis'te nasıl oylanacak onlar da bittikten sonra muhakkak ki ben de kendi hukuk danışmanlarıma soracağım ve onlardan alacağım bilgiler çerçevesi içerisinde doğru olanı yapacağım. Şu anda bir şey söylemem mümkün değil, çünkü gördüğüm kadarıyla bütün bunlar hala tartışılacak konulardır ve tartışmaya hala açıktır.''

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?