Cumhurbaşkanı Gül'den Kürt sorunu vurgusu

Abdullah Gül, Kürt sorununu kast ederek, "Dış sorunlar önemli ancak evin düzenli olması daha önemli" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Gül'den Kürt sorunu vurgusu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kürt açılımının başlamasından hemen önce Prag dönüşü söylediği "tarihi fırsat kaçmamalı" sözlerinden bir yıl sonra yine uçakta Kürt sorunu vurgusu yaptı. Cumhurbaşkanı Gül Kazakistan yolunda, Türkiye'nin en önemli sorununun "Kürt meselesi" olduğunu söyledi. Gül, sorunun "olgun şekilde çözülmesi ve terörün bitmesi gerektiğini" kaydetti. Abdullah Gül, "Demokratik standartlara ulaşılması önemli. Kıbrıs, Ermeni meseleleri de önemli. Ama evin düzenli olması çok önemli" diye konuştu.

Ermenistan ile normalleşme konusunda ise mevcut durumun herkesin aleyhine olduğunu kaydeden Gül, "Bir süre sessiz ve kararlı diplomasiye ihtiyaç var" dedi.

Gül İran'la uranyum takas anlaşmasıyla ilgili "Komşumuzda bir ateş varsa, yakmasa bile sizi ısıtıyor. Türkiye kendini göstermek mi istiyor diyenler var. Bu doğru değil. Türkiye milli çıkarlarını gözetiyor" diye konuştu.

AB konusunda da "Sorun kendimizle ilgilidir. Bir komplo varsa onu bozmak bizim elimizde" diyen Gül'e göre AB reformlarını, partilerüstü bir anlayışla elbirliği ile gerçekleştirmeliyiz" ifadesini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2010, 13:21
banner53
YORUM EKLE

banner39