banner39

Cumhurbaşkanı Gül'e barış ödülü

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e 2010 Cahtham House ödülüne layık görüldü.

Arşiv 19.03.2010, 15:37 19.03.2010, 15:38
Cumhurbaşkanı Gül'e barış ödülü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

İngiltere'nin önde gelen düşünce kuruluşalarından biri olan Chatham House, 2010 yılı ödülünü Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e vermeyi kararlaştırdı. 

Chatham House, 2010 yılı ödülüne aday olarak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Fransa Maliye Bakanı Christine Lagarde ve Hırvatistan Cumhurbaşkanı Stjepan Mesic'i aday olarak göstermişti. Binlerce Chatham House üyesi tarafından yapılan oylama sonucu Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Irak'ta farklı mezhepler arasında arabuluculuk rolü, Afganistan-Pakistan liderlerini bir araya getirmesi ve Türkiye'nin Ortadoğu ile olan bölgesel işbirliğine yaptığı katkılarından dolayı" ödüle layık görüldü.

Chatham House tarafından övgüyle bahsedilen Abdullah Gül hakkında şu görüşlere yer verildi: "Gül, Türkiye'de ve uluslararası camiada bütünleştirici etkisi ile çok önemli bir figür. Türkiye'nin yakın zaman önce kat ettiği ilerlemenin de önemli isimlerinden biri. Abdullah Gül, bölünmüş Kıbrıs'ın bütünleşmesi konusunda çok önemli adımlar atmış ve Türkiye ile Ermenistan arasında ilişkilerin normalleşmesi için başrol oynamıştır."

Gül'ün Türkiye'nin AB üyeliğinin de önemli destekçilerinden biri olduğunu vurgulayan Chatham House, "Kendisinin liderliği altında Türkiye, sivil demokrasinin yerleşmesi ile siyasi ve hukuk reformlarının gerçekleşmesinde önemli yol almıştır." ifadelerine yer verdi.

Dünyada demokrasinin yerleşmesi, insan haklarının savunuculuğu yapan ve barışın tesis edilmesi çalışmalarında bulunan devlet adamlarına verilen Chatham House ödülü, düşünce kuruluşuna üye olan binlerce uzmanın görüşüne danışılarak alınıyor.

Kazanan adaya Chatham House tarafından kristal cam şeklinde ödül veriliyor. Kazanan aday aynı zamanda Kraliçe tarafından da ödüllendiriliyor. Abdullah Gül'e ödülün sonbahar aylarında verileceği öğrenildi. Ödül Londra Büyükşehir Belediye Binası'nda takdim edilecek.

2004 yılından bu yana verilen "Chatham House ödülünü" geçen yıl Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, 2008 yılında ise Gana Cumhurbaşkanı John Kufuor almıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?