banner39

Cumhurbaşkanı kim olsun?

Ahmet Taşgetiren, çoğunluğu AK parti dünyasına yakın olan kişilerin cumhurbaşkanlığına yaklaşımlarını yazdı. Erdoğan olsun mu olmasın mı?

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Cumhurbaşkanı kim olsun?
Cumhurbaşkanlığı: Anadolu izlenimleri
 
Anadolu izlenimlerimi sizlerle paylaşmaya çalışıyorum. Perşembe, Cuma, Cumartesi günleri halka açık konferanslar için Biga, Bandırma, Mustafakemalpaşa ve Manyas'taydım. Geniş kitlelerle beraber oldum. Bu arada, bu yerleşim merkezlerimizin düşünen - okuyan - hizmet üreten sivil toplum kesimleriyle dar kapsamlı sohbetlerde de bulundum. Bu ortamlarda baş konu 2007 gelişmeleri, Cumhurbaşkanlığı seçimi, genel seçimler, hükümetin karnesi...
İşte önemli bir kısmı Ak parti dünyasına yakın insanların genel yaklaşımı:
-Cumhurbaşkanını bu Meclis seçsin.
-Tayyip Bey cumhurbaşkanı olabilir, bunu iyi de yapabilir, belki yakınları ona bunu telkin de ediyor olabilirler ama, eğer bu süreçte büyük gerilim olacaksa, Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı dönemi gerilimlerle geçecekse ve daha önemlisi parti zaafa uğrayıp Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanlığında Özal'ın yalnızlığını yaşamak zorunda kalacaksa bunda ısrar etmek doğru değildir.
-Tayyip Erdoğan'dan sonra partide sıkıntı çıkma ihtimali var.
-Tayyip Erdoğan'dan sonra partinin oy kaybının artması ihtimali de var. Genel seçimlere iç tartışmalarla girecek bir parti ciddi sıkıntı ile karşı karşıya kalabilir. Tayyip bey'den sonra partinin emanet edileceği var sayılan en önemli isim Abdullah Gül. Abdullah Gül, şu andaki hükümette göz dolduruyor. Ama parti işi ayrı. Yarın Tayyip'in adamları - Gül'ün Adamları gibi bir ayrım yaşanırsa ne olacak? Bu, tıpatıp aynı olmasa da Tayyip Bey'den sonra İstanbul belediyesinde yaşandı.
-Şöyle bir formülü en olumlu formül olarak görüyor:

Ak Parti'nin hassasiyetlerini bilen bir yeni cumhurbaşkanı.

Sekter olmayan, ana muhalefet gibi misyon üstlenmeyen bir cumhurbaşkanı.
Her imzası gözaltında olmayacak, yoğun tartışmalar doğurmayacak bir Cumhurbaşkanı.
İkinci bir beş yıl için yeniden Ak Parti hükümeti.
Tayyip Erdoğan'ın ikinci dönem başbakanlığı.
Böyle bir çerçeve, halk nezninde uygulanabilir ve olumlu sonuçlar verebilir görünüyor.
Cumhurbaşkanlığı seçiminin zafer - hezimet atmosferine döndürülmesi riskli ve gereksiz bulunuyor. Olayın, Cumhurbaşkanlığı makamının son kale olarak görülüp onun fethi - kaybı eksenine girmesi, bir tuzak olarak değerlendiriliyor. Halk suhuletli bir cumhurbaşkanlığı seçimi arıyor.
Ben böyle gördüm.
Bu halk sağduyusu, benim nabzıma da uygun düşüyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?