banner15

Cumhurbaşkanı Meclisten olacak

TBBM Başkanı Bülent Arınç Cumhurbaşkanının Mecliste çoğunluğu elinde bulunduran Ak Partiden birinin olacağını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Meclisten olacak

Arınç, Cumhurbaşkanı seçimi için gerekli çoğunluğu elinde bulunduran Ak Parti varken, hiç bir Ak Parti'li milletvekilinin "dışardan birini seçelim" diye düşünmeyeceğini belirterek, "İçerden olacak, milletvekili olacak ve Ak Parti'den olacak. Ben şimdi onların içinde milletvekili olsaydım öyle düşünürdüm, onların da böyle düşüneceğine eminim" dedi.

Kanal 7'de yayımlanan "Başkent Kulisi" programında soruları yanıtlayan Arınç, Cumhurbaşkanının çok büyük yetkiler kullandığını, ancak sorumluluğunun bulunmadığını söyledi. Bunu " Olağanüstü, süpermen gibi" şeklinde niteleyen Arınç, bu kadar yetkinin Cumhurbaşkanı tarafından kullanılmaması, bir kısmında Başbakan, bir kısmında Meclis'in yetkili olması gerektiğini anlattı.

Arınç, "aday olacağı veya aday olmayacağı noktasında bir şey söylemediğini" de belirterek, TBMM'nin Cumhurbaşkanı'nı seçecek olan oturumunu yöneteceği bir makamda bulunduğu için her sözünün Cumhurbaşkanlığıyla ilintili olabileceğini ifade etti. Arınç, "Potansiyel aday olarak gösterilenlerden birisi bensem benim söylediğim her söz buna yorumlanabilir. Bu da yakışıksız olur" dedi.

"Sayın Başbakan (Recep Tayyip Erdoğan), Sayın (Abdullah) Gül ve siz, üçünüz bir araya gelip 'adayımız şudur' mu diyeceksiniz?" soruna ise Arınç, "Böyle bir şey olmaz. Bu, partiye partinin kurumlarına saygısızlık olur" karşılığını verdi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35