banner39

Cumhurbaşkanı seçilen Mişel, yemin etti

Lübnan'da 18 aydır devam eden krizden sonra Cumhurbaşkanı olarak seçilen Michel Süleyman, yemin ederek görevine başladı.

Arşiv 25.05.2008, 12:17 25.05.2008, 19:59
Cumhurbaşkanı seçilen Mişel, yemin etti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Genelkurmay Başkanı Michel Süleyman, Lübnan Meclisi'nde yapılan oylamada ülkenin 11. Cumhurbaşkanı oldu. Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri, yapılan sayımın ardından Süleyman'ın Cumhurbaşkanı seçildiğini duyurdu.

Lübnanlı muhalif ve iktidardaki grupların geçtiğimiz hafta Katar'da anlaşmaya varmasının ardından bugün Meclis'te yapılan seçimle, Kasım ayından beri boş olan Cumhurbaşkanlığı koltuğu da doldurulmuş oldu. Lübnan'da Cumhurbaşkanlığı seçimleri daha önce 19 kez ertelenmişti.

Lübnan'da yurtdışından gelen çok sayıda yabancı misafirin de katıldığı meclis oturumuna ABD destekli iktidar partisinin vekilleri ve Hizbullah grubunun vekillerinin büyük kısmı katıldı. Oturumu izlemeye gelenler arasında Katar Emiri ve Başbakanının yanı sıra Suriye, Suudi Arabistan, Fransa, Türkiye ve Mısır'dan da dışişleri bakanları ve hükümet başkanları da yer aldı. Oturuma Türkiye'den de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ali Babacan katıldı.

Tarafların Katar'da vardığı anlaşma aynı zamanda muhalefetin veto hakkının olduğu bir ulusal birlik hükümeti kurulmasını öngörüyordu. Anlaşmaya göre 2009'daki genel seçimler için de yeni bir seçim yasası hazırlanacak.

MİŞEL YEMİN ETTİ

Lübnan'da General Mişel Süleyman, yeni cumhurbaşkanı olarak yemin etti. Ülkede aylardır devam eden anlaşmazlığın giderilmesinden sonra Cumhurbaşkanı seçilen Süleyman, Lübnan televizyonlarının canlı yayınladığı Meclis oturumunda, yemin ederek yeni Lübnan Cumhurbaşkanı oldu.

Mişel Süleyman'ın seçildiği haberlerinin ardından başkent Beyrut'un her yerinde kutlama amaçlı silah sesleri duyuldu.

Lübnan'da, Kasım ayında Emil Lahud'un cumhurbaşkanlığından ayrılmasından sonra parti ve gruplar arasındaki anlaşmazlık nedeniyle yeni cumhurbaşkanının seçilmesi 19 kez ertelenmişti.

Ülkeyi iç savaşın ucuna getiren krizin ardından bugün yapılan Meclis oylamasında Süleyman 227 milletvekilinin 118'inin oyuyla cumhurbaşkanı seçildi.

SÜLEYMAN'I BEKLEYEN GÖREVLER

Cumhurbaşkanı seçildikten sonra Michel Süleyman'ı zor görevler bekliyor. Süleyman'ın ilgileneceği konuların başında BM Güvenlik Konseyi'nin, ülkedeki milislerin silahlandırılmasına yönelik kararın uygulanması bulunuyor.

Ancak öncelikli olarak, seçimden hemen sonra Süleyman yeni bir Başbakan atayacak ve yeni hükümetin kurulmasında atadığı isimle işbirliği yapacak. Parlamentonun çoğunluk lideri Saad El Hariri, en önde gelen aday olarak gözüküyor. Ancak görevin yine Fuad Sinyora'ya verilebileceği belirtiliyor. Cumhurbaşkanının önerdiği ismin, Parlamento tarafından da onaylanması gerekiyor.

LÜBNAN'IN YENİ CUMHURBAŞKANI MİŞEL SÜLEYMAN'IN ÖZGEÇMİŞİ

Lübnan'ın yeni Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman (60), kuzeydeki Biblos kentinin Amçid kasabasında 21 Kasım 1948 tarihinde doğdu.

Askeri Akademiyi 1970 yılında bitiren Süleyman, Lübnan Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde Siyasi ve Yönetim Bilimleri Bölümünden de diploma aldı.

Süleyman, 1998 yılında Cumhurbaşkanı olan Genelkurmay Başkanı Emil Lahud'un yerine Genelkurmay Başkanı seçildi.

Hristiyan Maruni topluluğundan olan Süleyman, İngilizce ve Fransızca biliyor, evli ve 3 çocuk babası.

Süleyman, 2005 yılında Lübnan'ın kuzeyindeki Trablusşam kentinde bulunan Nehr El Berid kampında El Kaide yanlısı Feth-ül İslam ile, 168 Lübnan askeri, 40 sivil vatandaş ve 200'den fazla militanın öldüğü, 15 hafta süren çatışmalarda güvenlik güçlerini idaresiyle ağırlığını arttırdı.

Eski Başbakan Refik Hariri'nin 14 Mart 2005 tarihinde öldürülmesinden sonra ülkede başlayan Suriye karşıtı gösterilerde orduyu sokağa çıkarmama yönündeki davranışı ise Süleyman'ı iyice ön plana çıkardı. Süleyman, takdir toplayan bu davranışıyla Lübnan'da 29 yıl süren Suriye egemenliğinin bitirilmesine giden yolda en önemli adımı atan kişilerden biri olarak biliniyor.

Suriye yanlısı Emil Lahud'un 2007 yılı Kasım ayında görevinden ayrılmasından sonra adı Cumhurbaşkanlığı görevi için ön plana çıkan Süleyman, İran ve Suriye yanlısı Hizbullah ile Batı yanlısı çoğunluğun oluşturduğu Fuad Sinyora hükümeti tarafından cumhurbaşkanı adayı gösterildi.

Özellikle muhalefetin hükümetin yeniden kurulması ve yeni seçim yasasında düzenleme yapılması yönündeki taleplerinin yerine getirilmesini Cumhurbaşkanlığı seçimi için koşul olarak öne sürmesi nedeniyle, parlamentoda cumhurbaşkanı seçimi 19 kez ertelendi.

İktidar ile muhalefet arasında, sonu silahlı sokak çatışmalarına varan anlaşmazlık üzerine, Doha'da Arap Birliği gözetiminde yapılan müzakerelerde taraflar, cumhurbaşkanı seçiminin 25 Mayıs Pazar günü yapılmasında anlaştı.

Akıcı bir İngilizce ve Fransızcaya sahip olan Süleyman, evli ve 3 çocuk babası. Amchit adlı bir Hıristiyan köyünde doğan Süleyman, 1970 yılında askeri akademiden mezun oldu. Süleyman'ın aynı zamanda Lübnan Üniversitesi'nden de siyaset ve yönetim üzerine doktorası bulunuyor.


 

banner53
Yorumlar (0)
34
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?