banner39

Cumhurbaşkanı Sezer'e Şam'da Tarihi Karşılama

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Amerika Birleşik Devletleri'nin hedef listesinde yer alan Suriye'ye yönelik ziyaretini bütün baskılara rağmen gerçekleştiriyor. Sezer'i Şam havaalanında binlerce Suriyeli pankartlarla karşıladı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Cumhurbaşkanı Sezer'e Şam'da Tarihi Karşılama

Cumhurbaşkanı Sezer'i taşıyan ''GAP'' uçağı, öğlen saatlerinde Şam Uluslararası Havaalanı'na ulaştı.

Şam'a eşi Semra Sezer ile giden Cumhurbaşkanı Sezer'i, Suriye Dışişleri Bakanı Faruk eş-Şara, Turizm Bakanı Sadullah el-Ağaelkala ile içişleri ve göçmenlerden sorumlu bakanların yanı sıra Türkiye'nin Şam Büyükelçisi Halit Çevik ve Suriye'nin Ankara Büyükelçisi karşıladı.

Ellerinde Türk ve Suriye bayrağı taşıyan bir grup Türk ve Suriyeli öğrencinin de hazır bulunduğu karşılamada, "Hoş geldiniz onurlu Cumhurbaşkanı", "Sözünün eri cumhurbaşkanı" "Suriye-Türkiye ilişkilerine evet", "Suriye sizi asla unutmaz" ve "Sizi seviyoruz" pankartları dikkat çekti.

Bu arada, başkent Şam'ın cadde ve sokakları adeta baştan aşağıya Türk bayrakları ile süslenirken Sezer'in, resmi karşılama töreninin yapılacağı Başkanlık Sarayı'na gideceği güzergah üzerinde yoğun güvenlik önlemleri alındı. Güzergah üzerinde park halindeki araçlar çektirilirken kavşak noktalarına da polis yerleştirildi.

Cumhurbaşkanı Sezer, karşılamanın ardından Şaab Sarayı'nda Suriye Cumhurbaşkanı Esad'la biraraya gelerek baş başa görüştü. Bu arada Suriye Başbakanı Naci Otri, Türk gazetecilerin sorusu üzerine, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, ''Burası Sezer'in ikinci ülkesidir'' dedi.

Suriye ziyareti öncesi gerçekleştirdiği basın toplantısında Sezer, Türkiye-Suriye arasındaki görüşmelerin karşılıklı saygı ve diyaloğun göstergesi olduğunu söyledi. Görüşmelerin iki ülke arasındaki ilişkiler ile barış ve istikrarın gelişmesine katkıda bulunacağına inandığını dile getiren Sezer, "Son günlerde ülkemizde yaşanan olumsuzluklarda, iç ve dış çevrelere karşı ortak duyarlılık korunmalı. Hiçbir güç ulusal birlik ve ülke bütünlüğünü bozamaz." dedi.

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?