banner15

Cumhurbaşkanın İtalya gezisi

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano, basına açıklamalarda bulundular.

Cumhurbaşkanın İtalya gezisi

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türkiye ile İtalya'nın başta NATO olmak üzere bir çok uluslararası örgüt çerçevesinde köklü bir iş birliğini sürdürdüğünü, bu iş birliğini önümüzdeki dönemde de sürdürmeye kararlı olduklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Sezer, iki ülke arasındaki ticaretin geçen yıl 10 milyar Avro'yu aşmış olması ve iki ülkenin bu oranın daha da gelişmesine yönelik geniş olanaklarının bulunmasının sevindirici olduğunu belirterek şöyle konuştu: ''Türkiye ve İtalya başta NATO olmak üzere bir çok uluslararası örgüt çerçevesinde köklü bir iş birliğini sürdürmektedir. Bu iş birliğini önümüzdeki dönemde de sürdürmeye kararlıyız. İtalya'nın ülkemizin Avrupa Birliği üyeliğine verdiği güçlü desteği mutlulukla karşılıyoruz. Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğinin Avrupa'nın siyasal kimliğine katkıda bulunacağına, ekonomi ve güvenliğini güçlendireceğine, küresel anlayış ve iş birliğini geliştireceğine inanıyoruz.''

"AYNI GÖRÜŞTEYİZ"

İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano ise iki ülkenin siyasi yönden bir dizi etkinlikle pekiştirilen sağlam bir iş birliğine imza attıklarını, ekonomik alanda ise İtalya'nın Türkiye'nin üçüncü ticari partneri olduğunu söyledi.
Napolitano, ''Ülkelerimiz, Lübnan'daki UNIFIL bünyesinde omuz omuza görev yapmakta ve çok büyük katkılarda bulunmaktadır. Çok taraflı bir siyasi hareket çerçevesinde birliklerimiz arasındaki iş birliğinin, Lübnan'ın egemenliğine, istikrarına ve bağımsızlığına önemli katkıda bulunacağına dair inancım tamdır. Türkiye ve İtalya, Orta Doğu barış sürecinde de aynı görüşleri paylaşmaktadır''dedi.
Napolitano, İtalya'nın Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyeliğini daima desteklediğini ve desteklemeye devam ettiğini de sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48