banner39

'Cumhurbaşkanlığı seçimi ertelenmeli'

Turhan Güven, Cumhurbaşkanını TBMM'nin seçmesi halinde hukuk karmaşası yaşanacağını öne sürdü.

Arşiv 18.08.2007, 11:21 18.08.2007, 11:38
'Cumhurbaşkanlığı seçimi ertelenmeli'

 

Eski DYP Grup Başkanvekili Turhan Güven, 11. cumhurbaşkanını TBMM’nin seçmesi halinde bir hukuk karmaşası yaşanacağını öne sürerek, 11. cumhurbaşkanını seçmek için referandumdan çıkacak sonucun beklenmesi gerektiğini söyledi.

1980’den sonra kurulan Danışma Meclisinde de başkanvekilliği yapan
Güven, yaptığı açıklamada, referanduma sunulacak Anayasa değişikliğinde 11. cumhurbaşkanı seçiminin yer aldığını ve bunun kanunlaştığını belirterek, "Bu kanun, 11. cumhurbaşkanının seçimine dair kanundur. Anayasa paketinde, metinde numara vermeselerdi, bundan sonraki cumhurbaşkanı seçimi için olurdu. Ancak numara verdikleri için olmaz. Kanunda çok net ve açık (11. cumhurbaşkanı deyimi) vardır. Eğer 11. cumhurbaşkanını Meclis seçerse, Türkiye’de bir hukuk karmaşası
yaşanır" dedi.

Referandumdan "evet" çıkması halinde Meclisin seçeceği cumhurbaşkanının kaç yıl görev yapacağını soran Turhan Güven, "Hukukta (ön mesele) dediğimiz bir olgu vardır. Bir konu bir başka konuyla birleşirse, biri beklemeye alınır, diğeri çözümlenir. Bu yüzden önce referandum sonucu beklenmeli, evet çıkarsa o zaman seçilmelidir" diye konuştu.

"367, UYDURMACA BİR KARARDIR"

1980 Anayasasını hazırlayanlar arasında bulunduğunu belirten Güven,
Anayasa Mahkemesinin cumhurbaşkanı seçimi için TBMM’nin 367 kişiyle toplanması gerektiği yönünde aldığı kararı da "uydurmaca" olarak nitelendirdi. Güven, "Hiçbir hukuki tarafı yoktur. Siyasidir ve duruma göre alınmış bir karardır" dedi.

Turhan Güven, 367 ile ilgili ilk iddiayı ortaya atan Eski Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu’nun görüşünün yanlış olduğunu da ifade ederek, "İlk iddiası yanlıştı. Şimdi de cumhurbaşkanını bu meclisin seçebileceğini söylüyor. Bu da yanlış. Bu konuda Sayın Cindoruk’un görüşü doğrudur" diye konuştu.

Güven, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in, süresi bitmesine rağmen görevde kalmasının doğru olmadığını da savunarak, "Bir boşalma olsaydı vekalet olurdu. Ancak olmadı. Bu yüzden eskisi vekalet etmez, asli vekalet olmaz" dedi.

AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?