banner15

Cumhurbaşkanlığı Talabani'yi Sarmadı

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, cumhurbaşkanlığa yeniden seçilmek istemiyor. ''Ben protokole uygun cumhurbaşkanı olmak istemiyorum'' diyen Talabani, cumhurbaşkanı fonksiyonunun kendisini sarmadığını söyledi. Bu arada, Irak'taki genel seçimler 312

Cumhurbaşkanlığı Talabani'yi Sarmadı

El-Irakiya televizyonundaki söyleşisinde görevinden rahatsızlık duyduğunu belirten Talabani, Anayasa'da belirtilen cumhurbaşkanı fonksiyonunun Devlet işlerine katılmayı engellediğini söyledi. Bu nedenle, ''Ben protokole uygun cumhurbaşkanı olmak istemiyorum'' diyen Talabani'nin yaptığı bu açıklama, Talabani'nin daha güçlü bir konuma gelmek istediği şeklinde yorumlandı.

 

Iraklı Göçmenlerin Seçim Ekonomisi İsyanı

 

15 Aralıkta yapılacak olan Irak genel seçimlerine İskandinav ülkelerindeki Irak vatandaşları İsveç'te oy kullanacak. İsveç, iki büyük şehri Stockholm ve Göteborg'de, üç seçim bölgesi belirledi. Seçimler 13-15 aralık tarihlerinde sabah saat 9.30 başlayacak ve 21. 30 a kadar devam edecek. Norveç ve Finlandiya da yaşayan Iraklı seçmenlerin de İsveç'teki bu seçim bölgelerine kendi olanakları ile gelecekleri bildirildi.

Finlandiya ve Norveç'teki Iraklı Göçmenler

15 Aralıkta yapılacak olan Irak genel seçimlerinde oy kullanacak olan Iraklı göçmenlerin, yol ve konaklama harcamalarını kendilerinin karşılayacağı belirtildi. Finlandiya ve Norveç'te yaşayan Iraklı binlerce kişinin Göteborg ve Stockholm'e ya hareket ettiği, ya da seçim günü hareket edecekleri belirtildi. İsveç'e gelecek olan Norveç ve Finlandiya'daki göçmenlerin yol ve konaklama masrafları yüzünden günü birlik yolculuğu seçtikleri belirtilirken, bazılarının yakınlarının yanında konaklayacakları söylendi. Seçimler, Stockholm'de Iraklı seçmenlerin yoğun olduğu Kista, Skarpnäk ve Göteborg'de ise şehir merkezine yakın bir semtlerde seçilen okulda gerçekleşecek. Yaklaşık 50 ile 60 bin Iraklı seçmen kitlesinin seçimlerde oy kullanacağı tahmin ediliyor. Bu seçmen kitlesinin 30 binini Kürtler oluşturuyor.

Iraklı göçmenler seçim maliyetinden şikayetçi

Seçimlere ilginin yoğun olduğu bölgelerde seçim kadar seçim maliyeti de konuşuluyor. Stockholm ve Göteborg dışından gelecek olan Iraklı göçmenlerin, oy kullanmak için en az 300 İsveç kronu ( yaklaşık 50 milyon TL) ile en fazla üçbin İsveç kronu harcamak zorunda kalacağı belirtiliyor. Finlandiya ve Norveç'te yaşayan Iraklı göçmenlerde İsveç'teki bu seçim bölgelerinde oy kullanacakları için durumdan şikayetçiler. Stockholm Kista'da Iraklı göçmenlerin gittiği kahvelerdeki mutlu azınlıklar, Finlandiya'dan gelen ve tanıdıklarında konaklama şansı bulanlar. Iraklı göçmenler, seçimlerine katılmak için şimdiden kişi başı iki bin kron yol parası harcadıklarını söylüyor.

Ekonomik krize rağmen seçime katılım yüksek

Iraklı göçmenler arasında iki ya da üç seçmen kapasiteli ailelerin olduğunu ve bu ailelerde ciddi ekonomik krizler yaşandığını belirtiyorlar. Seçimlere katılmanın demokratik bir hak olduğunu, fakat ekonomik yoksunluktan bu hakkı yerine getiremeyen birçok Iraklı göçmenin bulunduğunu söylüyor. Kürdistan Bölgesel Devletinin, İskandinavya temsilcisi Taha Barvari ise ekonomik zorluklara rağmen, Iraklı seçmenlerde seçime katılma isteğinin yüksek olduğunu belirtiyor. Barvari, Iraklıların, Kürt-Arap ya da diğer etnik gruplara dahil kişilerin kendi aralarında dayanışma göstererek ekonomik sorunlarını çözmeye çalıştıklarını söylüyor.

Seçim Bütçesine İsveç'in Katkısı 30 milyon kron

İsveç'teki SİDA yardım kuruluşu Dünya Bankası, Irak İnşa Fonu ve Birleşmiş Milletler aracılığıyla, Irak genel seçimlerinde kullanılmak üzere 30 milyon İsveç kronunun ayrıldığını açıkladı. Irak'taki genel seçimlerin 312 milyon dolara mal olacağı ve BM'in, seçim bütçesinin 107 milyon dolarını karşılayacağı belirtildi. BM'in Irak seçimleri ile ilgili yaptırdığı istatistiklere göre Irak'ta bu yılın Ocak ayında yapılan parlamento seçimine oy verme hakkına sahip kişilerin yüzde 58 seçimlere katıldı. 15 Ekim'de ise Irak anayasası seçimlerine boykotlara rağmen genel seçmenin yüzde 78'i oy kullandı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48