banner39

'Cumhuriyetçiler kaybetmeyi haketti'

Tüm dünyanın gözü bugün yapılacak Amerikan Kongresi ara seçimlerinde.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'Cumhuriyetçiler kaybetmeyi haketti'

Tüm dünyanın gözü bugün yapılacak Amerikan Kongresi ara seçimlerinde.

Son bir kaç gün içinde Cumhuriyetçilerin biraz puan toplamış göründüğü fakat hala Demokratların önde olduğu yorumu tüm gazetelerde var.

İngiliz gazetesi Guardian'ın tecrübeli bir muhabiri, "Demokratların zaferi başkanın giderek artan gücünü sınırlayabilir ama Irak politikası konusunda fazla bir şey değişmez" diyor.

"Demokratlar Irak politikası konusunda kendi içlerinde de farklı farklı şeyler söylüyor. Ayrıca Kongre'nin dış politika üzerindeki etkisi sınırlı. Temsilciler Meclisi gerçi savaşa ayrılan parayı azaltabilir ama bu ateş altındaki Amerikan askerlerini tehlikeye atmak diye yorumlanacağı için, yapmak istemeyeceklerdir. Demokratlar, iki yıl sonra yapılacak başkanlık seçimlerinde, halkın gözünde Irak’taki felaketin tek sorumlusu olmasını istiyorlar. Başkan Bush.. Onun için dış politikaya fazla müdahale etmeyecekler."

Financial Times, başyazısında Amerikan seçimlerini yorumlarken, "İktidar son beş yıl içinde bu yönetimi iyice yozlaştırdı ve Cumhuriyetçiler kaybetmeyi haketti" diyor, "Ama Demokratlar da hükümet olabileceklerini göstermek zorundalar" diye sürdürüyor.

Bu yoruma kısmen Daily Telegraph da katılmış ve Amerikalı Demokratlara bir uyarı yapmış.

"Eğer Demokratlar bu zafer ardından, başarılı bir performans gösteremezlerse ve Kongre'de uzlaşmaz bir tutum içine girip, ulusal çıkarlar karşısında birlik ruhu gösteremezlerse, o zaman 2008'de yapılacak başkanlık seçimlerinde yeniden Cumhuriyetçi başkanın seçilmesi şansı artar."

Kaynak: BBC

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?