banner39

Cunta'dan afetzedelere ilk ziyaret

Myanmar'da Cunta liderleri Kasırga felaketinden 2 hafta sonra ilk kez bir mülteci kampını ziyaret etti.

Arşiv 19.05.2008, 17:56 19.05.2008, 17:57
Cunta'dan afetzedelere ilk ziyaret


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Myanmar'ın cunta lideri Than Shwe ve üst düzey askeri yetkililer, ülkeyi vuran kasırga felaketinden 2 hafta sonra ilk kez Yangon dışında bir mülteci kampını ziyaret etti.

75 yaşındaki Than Shwe, onbinlerce kişinin hayatını kaybettiği Nergis kasırgasında evsiz kalanların bulunduğu kampta caddeleri dolaşarak, gençlerle sohbet etti.

Bu arada BM Acil Yardım Koordinatörü John Holmes de, felaketin boyutlarını değerlendirmek üzere bugün Myanmar'a geldi. Askeri yetkililer tarafından karşılanan Holmes, daha sonra felaket bölgesinden gelenlerin bulunduğu bir hastaneyi gezerek, afetzedeler ve doktorlardan bilgi aldı.

BM sözcülerinden Amanda Pitt, Holmes'in Myanmar temasları çerçevesinde cunta liderleri ile bir araya gelerek, yabancı yardım görevlilerinin felaket bölgelerine girişine izin verilmesini isteyeceğini söyledi.

Myanmar's junta leader Senior General Than Shwe (C), along ...

Holmes, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, 2-3 Mayıs tarihlerinde Irravaddi Deltası'nı alt üst eden kasırgada ölü sayısının 100 bini bulabileceğini belirtmişti.

Yardım ajansları, Myanmar'ın kabul ettiği yardımların miktarında önemli bir artış yaşandığını, ancak cunta yönetiminin hala yardımları tek başına dağıtmakta ısrarcı olduğunu ifade ediyor. Uluslararası Kızılhaç Federasyonu, Kızılhaç Örgütü ve 22 yardım kuruluşundan gelen bilgilere göre, ölü sayısı 69 bin ile 128 bin arasında değişiyor.

Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu'nun Sözcüsü John Sparrow, "Doğru veya yanlış birçok tahmin var. Tüm bu rakamları doğrulamak için mümkün değil. Hiçbir kuruluş verdiği rakamları doğrulayamıyor" dedi.

Ölü sayısı konusundaki tahminlerin çok sayıda kuruluştan gelen bilgilerden oluştuğunu belirten Sparrow, bu kuruluşlara göre kasırgadan etkilenenlerin sayısının da 1.6 milyon ile 2.5 milyon arasında değiştiğini söyledi. Sparrow, "Ancak bilinen bir şey var ki, ortada büyük bir dram var. Yardım görevlileri ülkeye girebiliyor, ancak afet bölgelerine girerek faaliyette bulunmalarına izin verilmiyor" diye konuştu.

banner53
Yorumlar (0)
35
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?