banner15

Çuval Olayı Talihsizlikti

ABD Genelkurmay Başkanı, Ankara'da düzenlenen sempozyumunda sorular üzerine bir çok konuya değindi. Çuval olayını bir talihlislik olarak niteleyen Pace Kurtlar Vadisi'ni de abartılı buldu. Pace en çok PKK'yı konuştu. Bakan Çelik tatmin olmadı...

Çuval Olayı Talihsizlikti

Dünya Bülteni / Mehmet Ali Kaçmaz

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Peter Pace, PKK'nın terör örgütü olduğunu belirterek, örgütün Irak'ın kuzeyinden bertaraf edilmesine yönelik ortaklaşa çalışmalar bulunduğunu kaydetti.

Pace, Ankara'da düzenlenen ''Küresel Terörizm ve Uluslararası İşbirliği'' sempozyumunda, Türkiye'nin terör örgütü PKK'ya yönelik ABD'den beklentilerinin hatırlatılması üzerine, bu konunun Türkiye ile ABD arasındaki önemli konulardan birini oluşturduğunu kaydetti. Pace, ''bu sorunun çözümünün kolay olmadığını, kolay olsa çoktan çözülmüş olacağını'' belirtti.

Irak'ın istikrarının ve güvenliğinin sağlanması önemine dikkati çeken Pace, Irak'taki tüm kesimlerin temsil edileceği bir hükümetin kurulmasının önemli olacağını, böylece bu hükümetin daha sonra Türkiye ve ABD ile ortaklaşa çalışabileceğini söyledi. Pace, ''böylece PKK terörü tehdidinin Irak'ın kuzeyinden tamamen kaldırılabileceğini'' bildirdi. ''Ancak bu, Türkiye'deki ortaklarımızla bu aşamada ortaklaşa bir adımımız olmadığı anlamına gelmiyor, ortaklaşa adımlar atıyoruz'' diyen Pace, ''bunları açıklayamayacağını'' söyledi.

Çuval Olayı Bir Talihsizlikti

Pace sorular üzerine, Sülaymaniyede yaşanan Türk askerlerinin başına çuval geçirme olayına da değindi. Süleymaniye'deki çuval olayını, "talihsiz bir yanlış anlaşılma olarak" olarak değerlendiren Pace, "bu olay hiç yaşanmamalıydı" dedi. Pace, kurtlar vadisi Irak filmi içinde "bu film hiç olmayacak şeyleri gösteriyor" diye konuştu. Çuval geçirme olayı bu filmin ana konusu olmuştu.

Türkiye'ye Takdirlerini Sundu

Orgeneral Peter Pace, terörle mücadelenin yolunun ortaklıktan geçtiğini belirterek, bu konuda Türkiye'nin gösterdiği liderliğe teşekkür etti. Ankara'ya terörle mücadele konusunda değerlendirmelerde bulunmak ve konuya ilişkin daha iyi neler yapılabileceğini görüşmek için geldiğini ifade eden Pace, terörle mücadeleyi sona erdirmek için bu tür toplantıların önemine işaret etti. Pace, Türkiye'nin dünya meselelerinde ve terörle mücadelede bir lider gibi davrandığını ve bunu takdir ettiklerini söyledi.

Türkiye'nin Afganistan'da önemli görevlerde ve katkılarda bulunduğunu kaydeden Orgeneral Pace, Türkiye'nin Irak'a gerek maddi, gerek eğitim, gerekse dostluk olarak destek olduğunu, topraklarını açarak, fırsatlar sunduğunu belirtti. ''Terörle mücadelenin yolu ortaklıktan geçer'' diyen Pace, tüm dünya ülkelerinin konuya yönelik farklı ölçülerde katkıları olabileceğine işaret etti.Sempozyum, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'ün kapanış konuşmasıyla sona erecek.

Erdoğan, Hassasiyetleri İletmişti

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Peter Pace ve beraberindeki heyeti dünkü kabulünde, ''Türkiye'nin Kerkük ile ilgili hassasiyetlerini'' iletmiş, ''terör örgütünün Irak'taki uzantıları ve faaliyetlerinden duyulan rahatsızlığı, beklentileri ve yürütülen mücadeleyi'' aktarmıştı.

Çiçek, Pace'in Sözlerini Değerlendirdi

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, gazetecilerin ''Pace'in terör örgütü PKK ile mücadele konusunda zamana ihtiyaç duyulduğu'' yönündeki sözlerine ilişkin sorusu üzerine, ''Elden gelen öğün olmaz, o da vaktinde bulunmaz. Bu işlerde önce kendi gücünüze bakacaksınız'' diye konuştu.

Kısaca İran Konusuna da değinen Pace, İran konusunda da diplomatik çabaların süreceğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48