Çuvalcı generalin oğlu roketle vurulmuş

'Çuvalcı General' olarak bilinen Odierno'nun oğlu, Irak'ta roketi ile vurulup bir kolunu kaybetmiş.

Çuvalcı generalin oğlu roketle vurulmuş

Süleymaniye’deki çuval olayının sorumlusu, ABD’li General Ray Odierno’nun oğlunun, Irak’ta RPG roketi ile vurulduğu ve bir kolunu kaybettiği ortaya çıktı.

Gazeteport’un edindiği bilgiye göre, Kuzey Irak’taki PKK sorunu ve Mahmur kampı konusunu görüşmek üzere Ankara’ya gelen Odierno’nun, Teğmen rütbesi ile Irak’ta görev yapan oğlu Anthony Odierno’nun içinde bulunduğu araca, RPG-7 tipi bir roket atıldı. Bağdat havalimanı yakınında iki yıl önce meydana gelen olayda araç havaya uçarken bazı askerler öldü. Teğmen Odierno ise ağır yaralandı ve roket parçası isabet eden kolu kesildi.

Bu olayın ardından ABD ordusundan ayrılan Odierno’ya ülkesinde savaş gazileri için konulan ‘’Mor Kalp’’ ödülü verildi. Protez kol takılan Odierno’nun, halen savaş gazilerinin motivasyonu için faaliyetlerde bulunan ve spor aktiviteleri düzenleyen bir kuruluşta çalıştığı bildirildi.

ALBAY MAYWİLLE VE ODİERNO

Odierno, halen Irak’taki ABD Kuvvetlerinin komutanlığı görevini yürütüyor. Odierno, 2003’deki Çuval olayı sırasında Kuzey Irak’taki Amerikan güçlerinin komutanıydı. Süleymaniye'de Türk askerlerinin başına çuval geçirilmesinden sonra "Çuvalcı General" olarak, General David Petraeus’un adı gündeme gelmiş, ancak dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt ‘Petreus, çuvalcı general değildir, kim olduğunu söyleyemem’’ demişti.

Büyükanıt'ın bu açıklamasından sonra 2007’de gerçek çuvalcı generalin o dönem Tuğgeneral rütbesiyle Kuzey Irak’ta bulunan Raymond Odierno olduğu anlaşılmış, olayda Kerkük’deki ABD güçlerinin komutanı Albay William Mayville’in de baskın yapan askerlerin başında bulunduğu belirlenmişti. Mayville 2004 yılında emekli oldu ve New York’ta bir kafe açtı.

ÇUVAL OLAYI

4 Temmuz 2003 tarihinde Süleymaniye'de biri binbaşı ikisi de Üsteğmen olan 11 kişilik bir Türk askeri birliğine baskın düzenleyen ABD güçleri, askerlerin başına çuval geçirerek gözaltına almış, Odierno komutasında gerçekleşen baskın sonrası askerlerimiz 60 saat gözaltında tutulmuştu.. Bu olay sırasında Genelkurmay Harekat Başkanı olan Korgeneral Köksal Karabay YAŞ toplantısında terfi ettirilmemiş ve istifa etmiş, Özel Kuvvetler Komutanı ve yardımcısı da emekliye sevkedilmişti. ABD kaynakları, Türk timinin Kerkük Valisi'ne suikast hazırlığı içinde olduğu iddiası üzerine bu operasyonun yapıldığını öne sürmüştü.

 Kaynak: Gazeteport
 

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2010, 09:18
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35