banner39

D-8 sekreteryası resmen İstanbul'da

22 Ekim 1996'da Erbakan'ın öncülüğünde kurulan D-8 tekrar işlerlik kazandı.

Arşiv 20.02.2009, 20:02 20.02.2009, 21:53
D-8 sekreteryası resmen İstanbul'da

Türkiye ile İstanbul'da bulunan Gelişen Sekiz Ülke (D-8) Sekreteryası arasında Merkez Anlaşması imzalandı. Anlaşmayla İstanbul'daki D-8 Sekretaryasının hukuki statüsü resmiyet kazanmış oldu.


Anlaşmayı, Türkiye Cumhuriyeti hükümeti adına Müsteşar Ekonomik İşler Yardımcısı Büyükelçi Selim Kuneralp ile D-8 Sekreteryası adına Genel Sekreter Dr. Dipo Alam imzaladı.

Dışişleri Bakanlığındaki imza törenine, D-8 üyesi ülkeler olan Mısır, İran, Bangladeş, Endonezya, Malezya, Pakistan ve Nijerya'nın Ankara Büyükelçileri katıldı.

Törende kısa bir konuşma yapan Büyükelçi Kuneralp, Türkiye'nin D-8 sekretaryasına verdiği önemden, ayrıca D-8'in tarihi ve amacından bahsetti. Büyükelçi Kuneralp, D-8 ülkeleri arasındaki coğrafi uzaklıklara rağmen, siyasi istekliliğin bu ülkeler arasındaki ticari ve ekonomik işbirliğini arttırdığını kaydetti.

D-8 Genel Sekreteri Dr. Dipo Alam da D-8'in Türkiye'nin girişimiyle hayata geçirilmiş olmasından dolayı Türk hükümetine teşekkür etti. Alam ayrıca, D-8 Sekretaryasının resmi olarak İstanbul'da yer alacak olmasından duyduğu memnuniyeti ifade etti.

İmzalanan Merkez Anlaşması, Türkiye'nin ev sahipliğini yaptığı D-8 Sekretaryasının görev ve faaliyetlerini etkin bir şekilde sürdürebilmesini teminen hukuki statüsünün belirlenmesi amacını taşıyor.

-D-8-

Necmettin Erbakan'ın girişimiyle hayata geçirilen bir işbirliği platformu olan D-8'in kurulmasına yönelik olarak atılan ilk adımı, Türkiye'nin daveti üzerine Pakistan, İran, Bangladeş, Malezya, Endonezya, Mısır ve Nijerya'nın katılımıyla 22 Ekim 1996'da İstanbul'da düzenlenen "Kalkınma İşbirliği Konferansı" oluşturmuştu.

15 Haziran 1997 tarihinde İstanbul'da yapılan Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi sonucunda D-8, İstanbul'da tesis edilen İcra Direktörlüğünü haiz bir yapıyla resmen kurularak faaliyetine başlamıştı.

Şimdiye kadar D-8 çerçevesinde İstanbul, Dakka, Kahire, Tahran, Bali ve Kuala Lumpur'da olmak üzere altı zirve, 11 bakanlar konseyi, 26 komisyon ve çok sayıda teknik toplantı düzenlendi.

Güney-Güney diyaloğu çerçevesinde gelişme yolundaki ülkeler arasında oluşturulan işbirliği örneklerinden biri olan D-8'in amacı; kalkınma yolundaki ülkelerin dünya ekonomisi içindeki konumlarını iyileştirmek, ticari ilişkilerini çeşitlendirmek ve ticaret alanında üye ülkelere yeni imkanlar yaratmak, uluslararası seviyede karar verme mekanizmalarına güçlü biçimde katılımlarını sağlamak ve halklarının yaşam seviyesini yükseltmek.

1997-2006 yılları arasında etkinliklerini İcra Direktörlüğü şeklinde sürdüren D-8, 9. Bakanlar Konseyi Toplantısında Genel Sekreterliğe dönüştürülmüştü. D-8'in, İstanbul'da yerleşik bir Sekretaryası bulunuyor. Daha önce İstanbul'da KEİ binası içinde faaliyet gösteren D-8 Sekretaryası, Ağustos 2006'da İstanbul'da yeni bir ofise taşınmıştı.

Kaynak: Ajanslar


Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?