banner39

D-8'lerin kuruluşu yarın kutlanıyor

Türkiye'nin öncülüğünde kurulan D-8'lerin 13. Kuruluş yıldönümü 15 Haziran- Salı günü İstanbul'da kutlanacak.

Arşiv 14.06.2010, 17:36 14.06.2010, 17:39
D-8'lerin kuruluşu yarın kutlanıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

54. Hükümet döneminde Başbakan Necmettin Erbakan’ın  çabalarıyla hayata geçirilen D-8’lerin 13. Kuruluş yıldönümü 15 Haziran- Salı günü İstanbul’da kutlanacak.

Ekonomik ve sosyal araştırmalar Merkezi ESAM’ın organize ettiği toplantıya D-8 ülkeleri temsilcilerinin yanı sıra, önemli devlet adamları ve akademisyenler katılacak.

15 Haziran 2010 Salı günü Çırağan Sarayı’nda yapılacak bu  toplantıya D-8'e üye ülkelerin kuruluş anlaşmasına imza atan devlet ve hükümet başkanları ile dışişleri bakanları da davet edildi. ESAM tarafından yapılan açıklamaya göre bu yılki 13. Kuruluş yıldönümü toplantısına D-8 oluşumunun mimarı Prof. Dr. Necmettin Erbakan onur konuğu olarak katılacak.

KUTAN: D-8’İN ÖNEMİ BUGÜN DAHA İYİ ANLAŞILIYOR

ESAM Genel Başkanı Recai Kutan, yaşanan son gelişmelerin D-8 gibi stratejik oluşumların ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdiğini söyledi. Kutan; “D-8’ler, Dünyayı kendi hegemonyaları altına almaya çalışan güçlere karşı yeni bir medeniyet projesi olarak çıkmıştır. Gerek İsrail’in yardım gemilerine yönelik saldırı ve vahşi katliamı, gerekse BM’nin tam bir çifte standart örneği ortaya koyarak İran’a yaptırım kararı alması D-8 gibi oluşumların önemini somut bir şekilde ortaya koymuştur. Samimi inancımız odur ki şayet D-8’ler, başlangıçtaki hedefleri doğrultusunda yeterince güçlü ve aktif hale getirilebilirse, dünyadaki haksızlık, zulüm, çifte standart ve sömürü ortadan kalkacaktır” dedi.

Son günlerde baş gösteren “Eksen tartışmalarına” da değinen Recai Kutan; “Türkiye’nin ekseni D-8’ler olmalıdır. D-8’lerin en önemli prensipleri, adaletten, özgürlükten, barıştan yana olmaktır. Sömürünün, zulmün, baskı ve dayatmanın karsışında durmaktır. Bizim milletimiz tarih boyunca her zaman zalimin karşısında, mazlumun yanında olmuştur. Bizim eksenimiz budur” dedi.

D-8 OLUŞUMUNUN TARİHİ

D-8’ler, 13 yıl önce, 15 Haziran 1997 günü İstanbul-Çırağan Sarayı’nda, Bangladeş, Mısır, İran, Malezya, Nijerya, Pakistan, Endonezya ve Türkiye'nin devlet ve hükümet başkanlarının bir araya gelmesiyle kuruldu.

D-8’in kuruluşu Dünya'ya, İstanbul Deklarasyonu ile ilan edildi. Projenin mimarı 54. Refahyol Hükümeti başbakanı Prof. Dr. Necmettin Erbakan oldu. Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi Genel Başkanı Recai Kutan, D-8'in kurulduğu dönemde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak görev yapıyordu.
 

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?