banner39

'Da Vinci' robotu boğaz ameliyatlarında

'Da Vinci' robotu boğaz ameliyatlarında da kullanılmaya başlandı.

Arşiv 16.06.2010, 10:49 16.06.2010, 12:36
'Da Vinci' robotu boğaz ameliyatlarında

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Astronotların gerektiğinde uzayda ameliyat edilmesi için geliştirilen ''Da Vinci'' robotu, prostat ve jinekoloji ameliyatlarının ardından boğaz ameliyatlarında da kullanılmaya başlandı.

Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü Klinik Şefi Doç. Dr. Fatma Tülin Kayhan AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''Da Vinci'' robotunun cerraha yardımcı bir teknoloji olduğunu belirtti.

Cerrahın uzaktan kumandayla robotun kollarını hareket ettirerek ameliyatı gerçekleştirdiğini dile getiren Kayhan, çözünürlük derecesi çok yüksek olan üç boyutlu görüş sağlayan robotun hastanın bütün dokularını detaylı görme imkanı verdiğini ifade etti.

Astronotların gerektiğinde uzayda ameliyat edilmesi için 10 yıl önce geliştirilen robotunun ilk olarak ürolojide prostat ameliyatlarında kullanıldığını anlatan Kayhan, Amerika'daki prostat ameliyatlarının yüzde 95'inin artık robotla yapıldığına dikkat çekti.

BOĞAZ AMELİYATLARINDA KULLANIMI

Kayhan, robotun boğaz alanında kullanımının 2005 yılında hayvanlar üzerinde başladığını ve 2008'de ilk insan çalışmalarının yapıldığını kaydetti.

Söz konusu bölgelerin cerrahi anlamda çok zorlanılan bölgeler olduğunu dile getiren Kayhan, bu bölgelerdeki mevcut ameliyatların açık tekniklerle yapıldığını, gerektiği durumlarda çene kemiğinde kesi oluşturup, solunum yolunda delik açarak işlemlerin gerçekleştirildiğini anlattı.

Bu şekilde yapılan ameliyatlarda yaranın kapanması ve iyileşme sürecinin uzun olduğunu belirten Kayhan, ancak ''Da Vinci'' robotuyla yapılan ameliyatlarda robotun kollarının ağız yoluyla gırtlağa kadar gittiğini ifade etti.

 

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?