Dağlıca 15 Ağustos'a ertelendi

PKK tarafından kaçırılan 8 askerile ilgili olarak bugün görülen Dağlıca duruşmasında bugün de yayın yasağı kalkmadı.

Dağlıca 15 Ağustos'a ertelendi


PKK'nın Hakkari'nin Yüksekova ilçesine bağlı Dağlıca bölgesindeki askeri birliğe saldırısı sırasında irtibat kesilen ve birliklerine dahil olduktan sonra tutuklanan 8 askerin, Van Askeri Mahkemesi'nde yargılandıkları davanın duruşması ertelendi.

Van Askeri Mahkemesi'nde saat 10.00'da başlayan duruşmada, sanıklardan uzman çavuş Halis Çağan, er Ramazan Yüce ile 5 sanık avukatı hazır bulundu.

Mahkeme heyeti duruşmadaki gizlilik kararını kaldırarak, duruşmanın açık yapılmasını kararlaştırdı.

Duruşmada, aralarında Dağlıca Tabur Komutanı Yarbay Onur Dirik'in de bulunduğu 11 tanığın beyanı okundu. Beyanların okunmasının ardından sanık er Ramazan Yüce, teröristlerin baskını sırasında üzerinde bulunan ve şarapnel parçalarıyla delinen kazağını, mahkeme heyetine delil olarak sundu.

Sanık avukatları, yargılama ile ilgili önceki celsede alınan yayın yasağı kararının, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi açısından kaldırılmasını talep etti.

Askeri Savcı da 13 Nisan 2008'de Silopi Verimli Jandarma Karakol Komutanlığı'na teslim olan ve şu an cezaevinde bulunan terör örgütü PKK üyesi bir kişinin, Jandarma Karakol Komutanlığı'nda yapılan mülakatta, Dağlıca saldırısını gerçekleştiren teröristlerden biriyle görüştüğünü ve olaya ilişkin bazı bilgiler verdiğini belirterek, 21 sayfadan oluşan mülakat tutanağını mahkemeye sundu.

Duruşmaya ara veren mahkeme heyeti, er Ramazan Yüce ile uzman çavuş Halis Çağan'ın da duruşmadan bağışık tutulmasına, yayın yasağının devamına, bazı tanıkların dinlenmesine ve Silopi'de teslim olan terör örgütü üyesi Cihat Batur'un ifadesinin mahkemeye gönderilmesine karar verdi. Duruşma, 15 Ağustos tarihine ertelendi.

Kaynak: Ajanslar

 

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2008, 17:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER