banner39

Dahiler ve deliler 'Gen kardeşi' çıktı

"Dahilik ile delilik arasında ince bir çizgi vardır" sözü bilimsel olarak da doğrulandı

Arşiv 02.10.2009, 07:12 02.10.2009, 11:31
Dahiler ve deliler 'Gen kardeşi' çıktı


Macar bilimciler üstün yaratıcı becerilere sahip insanlarla psikopati ve depresyondan mustarip hastalarda ortak genetik özellikler keşfetti.

Araştırmaya göre beyinsel gelişim üzerinde çok etkili olduğu belirtilen Neuregulin 1 adlı genin bir varyasyonu kişilerde deha ve yaratıcılığı artırken aynı zamanda şizofreni ve kişilik bozukluğu gibi ruhsal hastalıkları da tetikleyebiliyor. Macaristan'daki Semmelweis Üniversitesi'nden araştırmacılar, kendini çok yaratıcı ve başarılı olarak gören bir grup denekle çalıştı.

Yaratıcılık düzeyini tespit için bir dizi tuhaf soru ve durum karşısında deneklerin tepkisi ölçülürken, bir taraftan da biyolojik testler yapıldı. Sonuçta Neuregulin 1 geninin belirli türevlerinin varlığı, kişinin yaratıcılık düzeyiyle doğrudan bağlantılı çıktı.

Aynı gen varyasyonuna sahip deneklerin yaratıcılık düzeyleri, farklı türevlere sahip deneklerden belirgin ölçüde daha yüksek. Ancak benzeri varyasyonlar kişide şizofreni, kronik depresyon, bipolar düzensizlik gibi ruhsal hastalıkların doğmasını da kolaylaştırabiliyor.

Araştırma ekibinin lideri Dr Szabolcs Keri'ye göre Sylvia Plath ve Vincent Van Gogh gibi "hem deli hem deha" kabul edilen sanatçılar Neuregulin 1 varyasyonunu taşıyorlar.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (1)
abdullah 12 yıl önce
Bir yıl önce İslam coğrafyasındaki gelişen olayların getirdiği hırs, öfkeyle vede duygusal bir çöküntüyle irademi kaybettim, Bakırköyde yattım. Bibolar bozukluk hastasıyım. 3 ay mantığa bağlı irademi kaybetmiş bir halde şifre çözdüm, dünyada cenneti yaşadım.

Şimdi bu haberi sevinmelimiyim, üzülmelimiyim. Fakat bu haberle ilgileniyorum. Bu gen yapısı bulunduğuna göre, Duygu Durum (Bipolar) bozkluğu hastaları tedavisi için ilaçlar bulunmuştur.

İngilizcem o akdar iyi olmadığından bu haberin kaynağını detaylı araştıramaım. DünyaBülteni.net bu gelişmenin içeriğinede ulaşırsa sevinirim.


Saygı, Selam ve Dua İle Tek bir Rab allah Emanetiz...
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?