banner39

Dahlan'dan Hamas liderlerine ölüm tehdidi

El-Fetih liderlerinden Muhammed Dahlan’ın açıklamalarıyla ilgili haber, Katar Er-Râye gazetesinde de, Dahlan’ın Hamas liderlerini ölümle tehdit ettiği başlığıyla verilmiş.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Dahlan'dan Hamas liderlerine ölüm tehdidi

08 Ocak 2007 Pazartesi

 

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

 

Dahlan’dan Hamas liderlerine ölüm tehdidi

 

Suudi Arabistan Er-Riyad gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir habere göre, El-Fetih örgütü liderlerinden Muhammed Dahlan, dün Gazze’de yaptığı konuşmada Hamas liderlerini kastederek “Silahlarımızdan uzak olduklarını düşünüyorlarsa yanılıyorlar” demiş.

 

Eş-Şarku’l-Evsat’ın bugünkü sayısında konuyla ilgili yayınlanan haberde de, El-Fetih’in 42. kuruluş yıldönümü törenlerinde konuşan Dahlan’ın “Bu silahların El-Fetih mensuplarını korumaktan kaçınacağını düşünen hatalıdır” dediği kaydediliyor.

 

Haberde ayrıca, Hamas milletvekili Müşir El-Mısri’nin Eş-Şarku’l-Evsat’a yaptığı açıklamada,  Dahlan’ın açıklamalarının kışkırtıcı ve sorumsuzca olduğunu söylediği yazıyor.

 

Haberde son olarak, Filistin direnişine bağlı 6 silahlı grubun, Filistin İçişleri Bakanı Said Sıyam’a bağlı güvenlik birimine dokunulmamasını istediği bildiriliyor ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın bu birliği gayrı meşru ilan ettiğine dikkat çekiliyor.

 

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yayınlanan El-Beyan gazetesi ise aynı haberi, “El-Fetih-Hamas çatışması: Eller tetikte” başlığıyla okuyucularına duyuruyor.

 

Katar Eş-Şark gazetesinin konuyla ilgili haberinde, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın İçişleri Bakanlığı’na bağlı güvenlik birimini gayrı meşru ilan etmesinin ardından yaklaşan iç savaş tehlikesinin Filistinlileri tehdit ettiği ifade ediliyor.

 

El-Fetih liderlerinden Muhammed Dahlan’ın açıklamalarıyla ilgili haber, Katar Er-Râye gazetesinde de, Dahlan’ın Hamas liderlerini ölümle tehdit ettiği başlığıyla verilmiş.

 

 

Bayramda idama Necef alimleri fetva vermiş!

 

Eş-Şarku’l-Evsat gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde, Irak’In devrik lideri Saddam Hüseyin’in idamı öncesi Amerikalılar ile Irak Hükümeti arasında yaşanan görüş ayrılıklarının ayrıntıları anlatılıyor.

 

Haberde belirtildiğine göre, Amerikalılar, Bağdat Büyükelçisi Zalmay Halilzad öncülüğünde, idamdan 6 saat öncesine kadar idamın ertelenmesi için çaba sarfetmiş.

 

Haberde, tutuklamalardan sorumlu özel kuvvetlerin komutanı Amerikalı generalin Irak Başbakanı Nuri El-Maliki ve Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani’den ve Saddam’ı yargılayan Yüksek Mahkeme Başkanı’ndan idamın kanunlara uygun olduğuna dair yazılı belge vermelerini talep ettiği belirtiliyor.

 

Haberde, Amerikalıların talebinin iki noktada yoğunlaştığı belirtiliyor: Her idam için istenen üçlü başkanlık meclisi onayı ve dini bayramlarda idamı yasaklayan Saddam dönemine ait kanun.

 

Eş-Şarku’l-Evsat’ın haberinde ayrıca, Iraklı yetkililerin Necef’teki dini otoritelerle telefon görüşmesi yaptığı ve idam için onay talep ettikleri, Necef’ten gelen onay üzerinde de gece saat 11.45’te Nuri El-Maliki’nin infaz kararını imzaladığı bildiriliyor.

 

 

Irak İslam Devrimi Yüksek Konseyi’ne ciddi suçlamalar

 

Suudi Arabistan’da yayınlanan El-Vatan gazetesinde bugün yayınlanan bir haberde, Şii lider Abdülaziz El-Hekim başkanlığındaki Irak İslam Devrimi Yüksek Konseyi’ne ciddi suçlamalar yöneltiliyor.

 

 

 

Haberde, Irak İslam Devrimi Yüksek Konseyi liderlerine ait olduğu öne sürülen “çok gizli” ibareli belgelerin basına sızdığı ve bu belgelerde, Irak tecrübesinin diğer bölge ülkelerine yaygınlaştırılmasının ve Ortadoğu’da ve Suudi Arabistan’da Şii-Sünni çatışması çıkarılmasının istendiği bildiriliyor.

 

Haberde belirtildiğine göre, belgelerde, merkezi İran’da olacak Uluslararası Şii Konferansı Örgütü kurulması, Suudi Arabistan, Yemen ve Ürdün Şiilerini desteklemek üzere gayrı nizami askeri birliklerin oluşturulması isteniyormuş.

 

Haberde, Irak İslam Devrimi Yüksek Konseyi Kültür ve Enformasyon Bürosu Başkanı Humeyd Es-Saidi’nin gazeteyle yaptığı telefon görüşmesinde, Konsey’e yönelik bu suçlamaları reddettiği bildiriliyor.

 

El-Vatan’ın haberde ayrıca, Iraklı milletvekili Muhammed Ed-Dayni’nin, İran’ın kısa süre önce çatışmaları Suudi Arabistan topraklarına kaydırmak üzere 10 bin kişiden oluşan “Mekke Tugayları” adlı bir askeri birlik kurduğu ve bu birliğin eğitimi için Irak-Suudi Arabistan sınırına yakın Semava ve Sahrau’n-Nakib bölgelerinde kamplar inşa ettiğini açıkladığı yazıyor.

 

 

Yasir Ez-Zeatira’dan İran’a ve direnişçilere uyarılar

 

Ürdünlü yazar Yasir Ez,Zeatira, Katar Eş-Şark gazetesinin bugünkü sayısında yayınlanan makalesinde, İran’a ve Iraklı direnişçilere uyarılarda bulunuyor.

 

İran’a yönelik alınan yaptırım kararının ilk aşama olduğuna ve Amerika-İran savaşının kuruntu olmadığına dikkat çeken Yasir Ez-Zeatira, Amerika’nın İran’la anlaşmasının karşılığının Araplarla anlaşmasından daha pahalı olacağını söylüyor.

 

Irak’ta Sünni Arapların bölgelerinde İran destekli Sadr grubunun işlediği katliamlara değinen yazar, İran’ın bölge üzerinde planlarının olduğunu fakat Amerikan planlarının daha tehlikeli olduğunu ifade ediyor.

 

Sadr grubunun ve diğerlerinin işlediği katliamları ve zorla göç ettirme faaliyetlerini durdurmak ve Irak sorununu çözmek için İran’la anlaşılması gerektiğini belirten yazar, direniş liderlerini ve Sünni Arapları da, Amerika’nın, İran’a karşı işbirliği yapmalarının kendilerinin yararına olacağını söylemesine karşı dikkatli olmaya çağırıyor.

 

İran’ın da Sünni Araplarla yeni bir sayfa açması gerektiğini söyleyen Yasir Ez-Zeatira, değilse kaybedenin İran olacağını kaydediyor.

 

Irak’taki Sünniler hedef alındığı sürece İran’ın %85’i Sünni olan İslam Ümmeti’ne savaş ilan etmiş anlamına geleceğini belirten Yasir Ez-Zeatira, İran’ın bu savaşı kazanmasının mümkün olmadığını yazıyor.

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?