banner15

Dalan 'Uzan' taktiği ile Başbakan olacaktı

Ergenekon'un firari sanığı Bedrettin Dalan'ın, Cem Uzan'ın taktiği ile siyasete girmesi planlandığı beirtiliyor.

Dalan 'Uzan' taktiği ile Başbakan olacaktı


Ergenekon 4. iddianamesinin bir numaralı sanığı firari Bedrettin Dalan için “Ergenekon’un darbe planlarında bazı üst düzey işadamlarının bu hususta ikna edilmesi görevini üstlendi” suçlaması yapılıyordu.

İddianamede yer verilen ADD’da ele geçirilen bir ses CD’sinde Ergenekon tutukluları emekli Tuğgeneral Levent Ersöz ile SESAR Başkanı İsmail Yıldız, darbeye hazırlık kapsamında işadamlarıyla kurdukları teması ve Dalan’ın rolünü konuşuyorlar.

YAYGIN BAYİ AĞI VAR

Yıldız “İşadamlarının organize edilmesi için ben Bedrettin Dalan’ı kullanıyorum. Dalan’a diyorum ki, git şunu şunu söyle bunu bunu söyle...” diyor. Yıldız, çok büyük ve ünlü bir işadamının hükümete muhalefet bayrağı açmasını Dalan’ı kullanarak sağladıklarını alatıyor. İddianamede “Darbenin Başbakan olma görevini üstlendi” suçlaması yöneltilen Bedrettin Dalan’ın, Cem Uzan taktiğiyle iktidara nasıl iktidara taşınacağı da ayrıntılarıyla yer buluyor. İsmail Yıldız’da ele geçirilen Samsung s0dwjljl918230 seri numaralı harddisk içerisinde “akp neden geldi-neden gider” isimli word belgesinde “SESAR olarak edindiğimiz bilgiler; Bedrettin Dalan’ın MGK-K... ortak girişimi ile siyasete güçlü bir geri dönüş için hazırlık yaptığı yolunda. Dalan’ın, Genç Parti - Telsim misali, K...’un bayi altyapısını partisine lojistik destek sağlamak için kullanacağı belirtiliyor” deniyor.

PARLATMA TAKTİĞİ

Yıldız’a ait başka bir belgede de Dalan’ın ‘Başbakan adayı’ olarak seçilmesinin nedeni de şöyle açıklanıyor: “Eğer siyaset bazı güçler için ‘lider yaratma’ sanatı ise ‘mavi gözleri’ ile ‘şehirli’, ‘tavırları’ ile ‘Anadolulu’, söylemi ile ‘Türk’, etnik temeli ile ‘Kürt’, yaptıkları ile ‘milli’, arka plan bağlantıları ile ‘küresel’ ve sempatik bir Bedrettin Dalan’ın sahneye yeni ‘lider’ olarak sürülmesi hiç de zor olmayacaktır.”

Kaynak: Star

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2010, 08:08
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35