banner39

Dalan'ı edişelendiren burs listesi

Kasasından çıkan silah ve mermilerden değil, burs listesinin ortaya dökülmesinden endişeli...

Arşiv 11.01.2009, 14:49 11.01.2009, 17:41
Dalan'ı edişelendiren burs listesi


Ergenekon soruşturması kapsamında sahibi olduğu Yeditepe Üniversitesi'nde ve Acıbadem İstek Vakfı Okulu'nda araştırma yapılan ve örgütün finansörü olduğu iddia edilen Bedrettin Dalan'ın kasasından 5 silah ve binlerce mermiyle birlikte bir de "burs listesi" çıkmıştı. Dalan'ı bulunan silahlar ve mermilerden çok bu liste tedirgin etti.

Listede, Dalan'ın okullarında bedava okuttuğu, burs verdiği "asker, polis ve yargı mensuplarının" çocuklarının ve babalarının isim listesi var.

Dalan'ın bedava okuttuğu bu üst düzey devlet görevlilerinin pekçoğunun isminin Ergenekon Operasyonu çerçevesinde geçen isimler olduğu öğrenildi.

Bedava okutulan çocuklardan birinin şuan tutuklu bulunan eski Emniyet Müdürü Adil Serdar Saçan'ın çocuğu olduğu da biliniyor. Dalan, savcıların buradan bir ağa ulaşmasından çekiniyor.

Burs listesinin savcı tarafından alındığını öğrenen Bedrettin Dalan, tedirgin açıklamalar yaptı.

Dalan, bir televizyon programında şunları söyledi: "Lise ve üniversite öğrencileri dahil toplam 7 bin öğrenciye burs verdim. Burs verdiğim kişiler arasında devletin yeteri kadar maaş veremediği memurlar, öğretim görevlileri, subay çocukları, emniyet teşkilatında görev yapan görevlilerin çocukları, yargı mensupları ve yetim çocuklar da var.

Babası hapse konulmuş olanların çocukları da var. Babası kaçakçılıktan tutuklandığı için o çocuğu okuldan mı atmam gerekiyordu. Ya da o babanın çocuğuna burs verdiğim için ben de mi kaçakçı oluyorum. Bu kişilerin ailesinin kim olduğunu suç dosyalarını araştırmak gibi bir zorunluluğum olduğunu da düşünmüyorum. Burs verdiğim öğrencileri şimdiye kadar açıklamadım. Kendime reklam malzemesi yapmadım. O çocukları deşifre etmek insan haklarına aykırılık oluşturur. Başkaları da bunları kullanmasın."

Bedrettin Dalan, dönemin komutanlarından Hurşit Tolon'un, bir medya mensubunun, bir televizyon kanalında haber spikeri olarak görev yapmasını engellemek için kendisini aracı kıldığı iddialarını ise "Çok dostum vardır. Sayın Tolon benden yardım istemiş olabilir. Diyelim ki böyle bir talebi olmuş olabilir, bunun Ergenekon soruşturmasıyla nasıl bir ilgisi olabilir. Çok komik iddialar bunlar" diye yanıtladı.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?