banner15

Dalay Lama: Çin başarısız oldu

Tibet'in ruhani lideri, "Çin'in azınlıklara karşı uyguladığı politika başarısız oldu" diye seslendi.

Dalay Lama: Çin başarısız oldu

Tibet'in ruhani lideri Dalay Lama, uluslararası konferans için gittiği Cenevre'den Pekin Yönetimi'ne, "Çin'in azınlıklara karşı uyguladığı politika başarısız oldu" sözleriyle seslendi.

Tibet'in ruhani lideri Dalay Lama, Çin'in ülkedeki azınlıklarla ilgili politikasının 'başarısızlığa uğradığını' ve değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

Çinli ve Tibetli entelektüeller arasında diyalog gerçekleştirmek için düzenlenen bir uluslararası konferansa katılmak için İsviçre'nin Cenevre kentine gelen Dalay Lama, burada düzenlediği basın toplantısında, ''60 yılda Çin'in bu politikalarının güven oluşturmakta tamamıyla başarısızlığa uğradığını'' söyledi ve ''bu politikaların bilimsel olarak gözden geçirilmesi gerektiğini'' dile getirdi.

''Yalnızca paranın Çin'in iyi bir imaja sahip olmasına yetmeyeceğini'' vurgulayan Lama, ''güvenin şeffaflık ve doğruluğa dayandığını'' bildirdi.

Lama, Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki olaylara karşın Pekin'in azınlıklara karşı tutumunu değiştirmemesinden dolayı üzüntü duyduğunu kaydetti.

Tibet konusuna da değinen Lama, bağımsız bir devlet için mücadele etmediğini belirterek, ''ayrılma olmadan bir çözüm bulunmasının karşılıklı sorumlulukları olduğunu, ancak Çin hükümetiyle temasın zor olduğunu'' sözlerine ekledi.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2009, 11:18
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35