banner15

Danimarka Daha Önce de Uyarılmış

Danimarka, topraklarında yasayan Müslümanlara yönelik ırkçı ve ayrımcı tutum nedeniyle, Avrupa Irkçılık ve Hoşgörüsüzlükle Mücadele Komisyonu tarafindan 2001 raporunda uyarılmıştı.

Danimarka Daha Önce de Uyarılmış

Karikatür kriziyle adı tarihe geçen Danimarka, topraklarında yaşayan Müslümanlara yönelik ırkçı ve ayrımcı tutum nedeniyle son yıllarda bazı Avrupa kurumları tarafından da parmakla gösteriliyor. Son yaşanan kriz, Strasbourg merkezli Avrupa Irkçılık ve Hoşgörüsüzlükle Mücadele Komisyonu’nun (ECRI) 2001 yılında Danimarka hakkında yayımladığı bir raporu yeniden gündeme taşıdı. Bir Avrupa Konseyi organı olan komisyonun söz konusu raporunda, Danimarka’da yaşayan Müslümanların özellikle ırkçılık ve ayrımcılık kurbanı oldukları vurgulanmıştı. Raporda, aralarında politikacılar, medya mensupları ve aydınların bulunduğu bazı grupların, İslam dini üzerine yanlış ve aşırı düşüncelerin yayılmasında başı çektiğine de işaret edilmişti. Raporda Danimarka’dan bu soruna çözüm bulması için ivedi önlem alması da istenmişti. Danimarka hükümeti, rapordaki bu eleştirileri o dönem yanıtsız bırakmıştı. Ancak, alanında Avrupa’nın referans kuruluşu olan ECRI, Danimarka hakkında bugünlerde ikinci bir rapor daha hazırlıyor. Raporun taslak hali kaleme alınmış olsa da, ECRI devletlerarası bir organ olduğundan içeriği Danimarka hükümetinin yanıtı gelene kadar açıklanmayacak.

Yeni raporda eleştiriler artabilir

Mart veya Nisan ayında açıklanması beklenen raporun Müslümanlara yönelik toplumdaki olumsuz hava ve İslamofobi (İslam korkusu) konusunda bir önceki rapora oranla daha sert eleştiriler içermesi bekleniyor. Tüm Avrupa ülkeleri hakkında düzenli olarak hazırlanan bu raporların doğrudan bir yaptırımı bulunmasa da, söz konusu ülkenin imajı bakımından oldukça önem taşıyor.

Avrupa'nın yeni hastalığı: İslamfobi

Öte yandan, ECRI yetkilileri, Avrupa genelinde, özellikle 11 Eylül olaylarının ardından, İslamofobi ve Müslümanlara yönelik olumsuz tutumun endişe verici seviyeye ulaştığını söylüyorlar. Sadece Danimarka’da değil, Fransa, Almanya, İngiltere, Hollanda, Belçika ve Avusturya gibi Müslüman azınlık barındıran Avrupa ülkelerinde de durumun ciddileştiği belirtiliyor. Avrupa Konseyi’nin konuya ilişkin uzmanları ise İslamofobi’nin günümüz Avrupa’sında ırkçılık ve ayrımcılığın belli başlı simgelerinden biri haline geldiği yorumunda bulunuyor. 2005 yılı Mayıs ayında Polonya’da düzenlenen Avrupa Konseyi devlet ve hükümet liderleri zirvesinin sonuç bildirgesine, Türkiye’nin önerisi üzerine, İslamofobi ile mücadele için özel bir madde eklenmiş ve Avrupa devletleri bu sorunla mücadele için yükümlülük altına girmişti. Ancak o günden bu yana Avrupa’nın bu yeni hastalığıyla mücadelede henüz somut hiçbir adım atılmış değil.

Kaynak: NTV-MSNBC

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48