banner15

Danimarka Özür Dilemezse Boykot Sürecek

Danimarka hükümeti dünya genelinde büyük tepki çeken karikatür krizi ardından Müslüman Dünyası ile bağlarını geliştirmek amacıyla Diyalog Konferansı düzenledi. Diyalog Konferansı’na katılan Müslüman din adamları, Danimarka hükümetinden özür dilemesini tal

Danimarka Özür Dilemezse Boykot Sürecek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kopenhag'daki konferansa Müslüman ve Hıristiyan din adamları ve ilahiyatçılar davet edildi. Toplantı sırasında da Danimarka yönetiminden özür talepleri sürdü. Bunlar arasında Danimarka'nın ılımlı tavırları dolayısıyla umut bağladığı Mısırlı din adamı Amr Halid de vardı. Halid, "Danimarka'nın köprüler kurması gerek, bu krizde Danimarka hükümetinin de sorumluluğu var" dedi. Halid yaptığı televizyon programları ile özellikle genç Müslümanları ekran başına çekiyor. Programlarına takım elbise ile çıkan ve siyasi eğilimlerden arındırılmış bir İslam'ı anlattığını belirten Halid, karikatürleri kınamakla betaber, bu konuda Danimarka hükümetiyle diyaloga girilmesi gerektiğine inanıyor. Daha katı görüşteki Müslüman kesimler ise diyalog girişimini eleştiriyor.

Konferansta bir konuşma yapan Kuveytli din adamlarından Hatib Talik Suveydan, Danimarka hükümetinin İslam ümmetinden ve Danimarkalı Müslümanlardan resmen özür dilemesi talebinde bulundu. Suveydan, dini değer ve şahsiyetlere hakaret edilmesini yasaklayan bir kanun çıkarılması için AB ülkelerine çağrıda bulundu.
Konferansta söz alan Danimarkalı hükümet yetkilileri resmen özür dilememelerinin mümkün olmadığını sorunun karşılıklı anlayış ve diyalogla çözülmesi önersinde bulundular.

Hz. Peygamber'i terör temasıyla resmeden karikatürlere tepki Pakistan ve Afganistan başta olmak üzere ölümlü protesto gösterilerine yol açmış, Danimarka mallarına pek çok ülkede boykot uygulanmıştı. Danimarka elçiliklerine saldırılar ülkeyi beş noktadaki temsilciliklerini kapatmak zorunda bıraktı. Danimarka hükümeti ve karikatürleri geçen yıl ilk olarak yayımlayan Jyllands-Posten gazetesi, karikatürlerin yol açtığı rahatsızlık dolayısıyla özür dilemiş ancak ifade özgürlüğü ilkesine atıfla karikatürler için özür dilemeye yanaşmamıştı.

Toplam 12 karikatür arasında Peygamber'i sarığında bir bombayla veya ödüllendirmek için verecek huri kalmadığı için intihar eylemcilerinden durmalarını isterken resmedenler vardı. Karikatürler daha sonra çeşitli Avrupa gazetelerinde de yer aldı. 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48