banner15

Danimarka, Sivas Kangalı'nı yasaklıyor

Tehlikeli olabileceği düşüncesiyle Danimarka'da Sivas Kangalı'na yasak geliyor.

Danimarka, Sivas Kangalı'nı yasaklıyor

Danimarka Adalet Bakanı Lars Barfoed tarafından 5 Mayıs tarihinde Parlamento'ya getirilen bir teklifte, 13 köpek cinsine yasaklama getirilmesi öngörülüyor. Bu teklifte ayrıca, köpeklerin ağzına kafes konularak dolaştırılması zorunluluğu getiriliyor.

Danimarka Parlamentosu, bu öneriyi önümüzdeki sonbaharda görüşmeye başlayacak. Bakanlığın bu yasaklama girişimine Parlamento'da kurulmuş olan "Köpek Komisyonu" karşı çıkıyor. Uzmanlardan oluşan heyet; 6 aydan beridir konuyu araştırmakta olduklarını ve yasaklamayı gerektirecek bir durumun söz konusu olmadığını kaydetti.

"KÖPEKLER TEHLİKELİ İSE, PROBLEM SAHİPLERİNDEDİR"

Köpek sorunları konusunda polis danışmanlığı yapan Veteriner Pernille Hansen, "Bir köpeğin tehlikeli sayılması için hiçbir objektif kritik yok, bütün köpekler tehlikeli olabilir, problem sahiplerindedir." şeklinde konuştu.

Kamuoyundan gelen tepkiler karşısında bir açıklama yaparak tasarı teklifini savunma ihtiyacı duyan Adalet Bakanı Lars Barfoed, böyle bir karara uzun süredir ihtiyaç olduğunu, 10 yıl içerisinde av köpeği sayılarının 2 binden 20 bine çıktığını aktardı. Barfoed, "Sürekli olarak bu köpeklerin yaşlılara, çocuklara nasıl saldırdığını medyadan takip ediyoruz. Bunun bir son bulması lazım, hatta yasaklanabilecek köpek sayısını daha da arttırabiliriz." diye ekledi.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2010, 15:07
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35