banner39

Danimarka'da küstahlığa devam

İlkokul ders kitabında “Bütün teröristler Müslüman’dır” yazdığı ortaya çıktı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Danimarka'da küstahlığa devam

Jyllands-Posten gazetesinde yayınlanan Hazreti Muhammed karikatürleri ile büyük bir tepki çeken Danimarka’da, bu kez de ilkokul öğrencilerine okutulan ders kitabında “bütün teröristler Müslüman’dır” yazdığı ortaya çıktı.

Danimarka devlet okullarında okutulan din dersi kitaplarında İslam dininin, “Köktendincilik” ve “Terörizm” başlıkları altında ele alındığı bildirildi. Danimarka’da Türkçe yayınlanan “Haber” gazetesine göre, ülkedeki 5’inci sınıf öğrencilerine verilen din derslerinde İslam’la ilgili bölüm terörizm başlığı altında anlatılıyor. “Biz ve Hıristiyanlık” adındaki ders kitabında öğrenciler önce Beslan şehrindeki okul katliamı, ardından 11 Eylül’de Dünya Ticaret Merkezi’ne düzenlenen saldırılar ve Usame Bin Ladin hakkındaki bölümleri öğrendikten sonra İslam hakkında bilgi alıyorlar.

“HER TERÖRİST MÜSLÜMAN’DIR”

Danimarka’da yayınlanan Politiken gazetesinde yer alan bir habere göre de, kitaptaki bir bölümde “Her ne kadar her Müslüman terörist değilse de, her terörist Müslümandır” ifadesi yer alıyor.

Kitapta terörizm bölümünde öğrencilere, dünyada ETA, Baader Meinhoff, Kızıl Tugaylar ve IRA gibi Müslüman olmayan terör örgütlerinin de bulunduğuna yer verilmiyor.

Danimarka ilkokullarında okutulan din dersleri kitabı serisinin dördüncü sınıflara yönelik bölümünde de İslam dinine “Köktendincilik” başlığı altında yer veriliyor.

Kitapta ayrıca öğrencilere, “Herkes kendine neden en geri kalmış olan ülkelerin Müslüman ülkeler diye soruyor” şeklinde bir ifade yer alıyor.

“YAZAR İSTEDİĞİNİ YAZAR”

Kitabı yayınlayan Malling Beck yayınevi editörlerinden Lars Tindholdt, hiç kimseyi incitmek gibi bir hedeflerinin olmadığını, kitabın yazarlarının da istediklerini yazabileceklerini söyledi.

Aalborg kentinde papazlık yapmakta olan ve karısı Henny Nörgaard ile birlikte din dersleri kitabını yazan Christian Meidahl adlı papaz ise kitabı yazdıkları dönemde Beslan’daki okul katlimanının gerçekleştiğini ve bunun kendileri üzerinde büyük etki yaptığını kaydetti.

Kitabın yazarı, Danimarka okullarına giden öğrencilerin İslam dinini öğrenmeleri için “Şeriatçılığı” da bilmeleri gerektiğini söylerken, Beslan’daki okul katliamını gerçekleştiren kişilerin Müslüman olup olmadıklarının kesin olmadığı kendine hatırlatılması üzerine de “Bunu da öğrencilere anlatmak öğretmenin görevidir” şeklinde yanıt verdi.

 

Kaynak: ANKA

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?