banner39

Danimarka'da şiddet 8'inci gününde

Danimarka'da çoğunlukla göçmen mahallelerinde olmak üzere birçok kentte çıkan şiddet olayları 8. gününe girdi.

Arşiv 18.02.2008, 13:58 18.02.2008, 17:11
Danimarka'da şiddet 8'inci gününde


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Danimarka'da Peygamber Efendimiz'e hakaret içeren karikatürlerin yeniden yayımlanması üzerine başlayan ve çoğunlukla göçmen mahallelerinde olmak üzere birçok şehirde çıkan şiddet olayları 8. gününe girdi. Polis, dün gece binaları, araçları ve çöp bidonlarını ateşe veren yaklaşık 30 kişiyi tutukladı.

Polisten yapılan açıklamada, hafta sonu doruk noktasına ulaşan şiddet olaylarının yatışmaya başladığı kaydedildi.

Başkent Kopenhag ve diğer kentlerde dün gece yaklaşık 90 yangın ihbarı yapıldığını belirten polis, küçük çaplı bu yangınlarda yaralanan olmadığını bildirdi.

Firemen put out the fire in a burning car in Noerrebro, Copenhagen ...

Danimarka'da 10 Şubat'ta başlayan şiddet olaylarının nedeni konusunda açıklama yapılmıyor. Bazı gözlemciler, olayları, Hazreti Muhammed'e hakaret içeren karikatürlerin gazetelerde yeniden yayımlanmasının tetiklemiş olabileceğini belirtiyor.

Firemen put out the fire in a burning car in Noerrebro, Copenhagen ...

Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen, dün yaptığı açıklamada, ayaklanan gençlerin ve ailelerinin bu olayların sorumluluğunu taşıdıklarını ve toplumdan bu konuda anlayış beklememeleri gerektiğini söyledi.

Vaerebro elementary school burns after being set on fire by ...

Rasmussen, Danimarka'da ifade özgürlüğünün karikatüristleri de kapsadığını belirterek, çizilen bir karikatüre kızmanın, başkalarının araçlarını, okulları ya da kurumları yakma hakkı vermediğini ifade etti.

A car burns in Noerrebro, Copenhagen late February 15, 2008. ...


 

Yorumlar (1)
deniz 15 yıl önce
aslinda yapilmasi gerkir artik gecen sefer eylem yaptik ümmet adina yine anlamadilar sunu bilmeleri lazim artikcanımız feda peygamber yoluna
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?